در نشست فصلی شورای حكام

غریب آبادی: همكاری تنها گزینه ایران نیست

غریب آبادی: همكاری تنها گزینه ایران نیست خبرگزاری نفت و گاز: كاظم غریب آبادی، سفیر و نماینده دائم كشورمان نزد سازمان ملل و سایر سازمان های بین المللی مستقر در وین، طی سخنرانی در نشست فصلی شورای حكام آژانس بین المللی انرژی اتمی با موضوع راستی آزمایی اجرای برجام در پرتو قطعنامه 2231 شورای امنیت در ایران كه به طریق مجازی برگزار شد، به تشریح مواضع جمهوری اسلامی ایران پرداخت.


به گزارش خبرگزاری نفت و گاز به نقل از ایسنا، کاظم غریب آبادی نماینده دائم کشورمان در ابتدای صحبت های خود ضمن اشاره به اینکه گزارش اخیر مدیرکل در مورد برجام نشان دهنده توانایی آژانس در راستی آزمایی تعهدات ایران تحت این توافق و سطح بالای همکاری آن با آژانس است، اضافه کرد: گزارش های در ارتباط با این مورد طی 5 سال قبل دارای یک بند مشابه هستند که صرف نظر از اختلاف اعضای برجام در مورد سطح اجرای تعهدات متقابل، گواه خوبی بر سطح همکاری ها بین ایران و آژانس است. وی ادامه داد: گزارش مدیرکل تأیید می کند که "از 16 ژانویه 2016 (روز اجرای برجام)، آژانس اجرای تعهدات مرتبط هسته ای ایران را مطابق با روش های تعیین شده در برجام، راستی آزمایی و نظارت کرده است...". این بدان معناست که آژانس حتی قادر به راستی آزمایی و نظارت بر اقدامات انجام شده توسط ایران در زمان توقف اجرای برخی تعهدات خود مطابق با بندهای 26 و 36 توافق بوده است. گزارش حتی تأیید می کند که آژانس تغییری در سطح همکاری ایران مشاهده نکرده و با وجود تأثیر همه گیری کرونا، آژانس همچنان فعالیتهای راستی آزمایی و نظارت خودرا در ایران ادامه داده است.
غریب آبادی در ادامه با تکیه بر اینکه بایستی به گزارش های مدیرکل در قالب صحیح نگاه شود، اضافه کرد: برجام، توافقی است که متشکل از تعهدات متوازن اعضای آن بوده و مانند سایر توافقات، باید به نفع مشارکت کنندگان در آن باشد.
وی افزود: با رفتارهای غیرمسئولانه مداوم آمریکا بواسطه اتخاذ سیاست های بدخواهانه و اعمال تحریم های یک جانبه غیرقانونی، این توافق، توازن خود در تعهدات را از دست داده که منجر به از دست رفتن مزایای پیش بینی شده برای ایران گردیده است. بنابراین، در حالیکه ایران مجاز به اتخاذ اقدامات جبرانی است، ایالات متحده بایستی مسئولیت کامل عواقب اقدامات نادرست خودرا که در تناقض آشکار با منشور ملل متحد و مفاد قطعنامه 2231 (2015) شورای امنیت می باشد، متحمل شود.
این دیپلمات ارشد کشورمان افزود: در پنج سال گذشته، شورای حکام شاهد بیانیه های زیادی در مورد ارزش مزایای برجام برای رژیم عدم اشاعه بوده است، اما نباید این واقعیت را نادیده گرفت که این توافق شامل مقوله ضروری دیگری از تعهدات، یعنی رفع تحریم ها و اثرات آنست. وی ادامه داد: همانگونه که در توافق هسته ای پیش بینی شده است "برجام بوسیله اقدامات جامعی که شفافیت و راستی آزمایی را فراهم می نماید، نگرانی های اتحادیه اروپا/گروه 5+1 را مدنظر قرار می دهد. برجام منجر به لغو جامع همه تحریم های شورای امنیت سازمان ملل متحد و همین طور تحریم های چندجانبه و ملی در رابطه با برنامه هسته ای ایران می شود و اقداماتی را برای دسترسی به تجارت، فناوری، تامین مالی و انرژی شامل می شود."
نماینده دائم کشورمان نزد آژانس بین المللی انرژی اتمی سپس به ریشه مشکلات پیرامون برجام پرداخت و عنوان کرد: بااینکه دولت ایالات متحده آمریکا به تعهداتش تحت برجام بطور کامل پایبند نبود، اما وضعیت در 8 می 2018 و زمانی که دولت آمریکا خروج یکجانبه خودرا از این توافق اعلام نمود، وخیم شد. این اقدام و سایر اقدامات زورمدارانه یکجانبه متعاقب آن توسط این دولت، و عدم اجرای کامل و موثر تعهدات اعضای اتحادیه اروپا/سه کشور اروپایی ذیل برجام و عدم اقدام اساسی و موثر آنها برای جبران وضعیت، چالش های جدی را برای توافق به وجود آورده است.
وی افزود: در حالیکه این توافق بطور موثر و کاملی توسط ایران اجراء شد، بگونه ای که یک همکاری مثال زدنی میان ایران و آژانس شکل گرفت، اما متأسفانه و خصوصاً در طول دو سال و نیم گذشته، در ارتباط با رفع تحریم ها اجراء نشد.
سفیر کشورمان از اینکه سه کشور اروپایی و اتحادیه اروپا به تعهدات خود در ارتباط با رفع تحریم ها و همکاری هسته ای صلح آمیز با ایران در این زمان پایبند نبودند، ابراز تاسف عمیق کرد و اضافه کرد: بعد از خروج غیرقانونی آمریکا از برجام، این کشورها نیز در عمل تعهداتشان را ذیل برجام اجراء نکردند. ازاین رو، فراخواندن ایران برای اجرای کامل تعهدات خود با علم به این واقعیت که منافع مشروع ایران از توافق محقق نشده است و اقدامی نیز برای اصلاح وضعیت انجام نشده است، نه منطقی است و نه عملی.
غریب آبادی در ادامه ضمن اشاره به اینکه هیچ توجیهی برای خروج غیرقانونی آمریکا، اعمال تحریم ها و اقدامات متعاقب آن، و بی اقدامی سایرین برای جبران وضعیت وجود ندارد، اظهار داشت: بزرگ نمایی عبور ایران از محدودیت های مقرر در برجام و ابراز نگرانی در این حوزه، تنها می تواند بعنوان تلاش هایی برای شانه خالی کردن از مسئولیت های عدم اجرای تعهدات باشد.
وی ادامه داد: اگر برخی نگران سطح فعلی فعالیت ها هستند، این هیچ ارتباطی با ایران و برنامه هسته ای منحصراً صلح آمیز آن ندارد؛ بدین سبب به آنها سفارش می شود که وظایف خودرا طبق توافق و قطعنامه شورای امنیت انجام دهند تا این قطار از ریل خارج شده را به مسیر صحیح خود بازگردانند.
سفیر کشورمان در ادامه اظهار داشت: مایلم توجه این کشورها را همین طور به نتایج غیرانسانی و مخرب تحریم های آمریکا بر مردم عادی جلب کنم. متاسفانه بایستی اشاره کنم که تحریم ها حتی در زمان همه گیری کرونا نیز کاهش نیافته اند و البته این سیاست فشارحداکثری نیز ثابت شده که محکوم به شکست شده است. از اینرو، با در نظر گرفتن اعمال تحریم های غیرقانونی و نیز اتخاذ موضع غیرفعال توسط دیگران، از ایران انتظار نداشته باشید که فقط نظاره گر باشد، گویی که اتفاقی نیفتاده و نباید هیچ کاری در ارتباط با تعهدات خود تحت برجام انجام دهد.
نماینده دائم کشورمان در تذکری مهم خطاب به شورای حکام، اعلام نمود: بدیهی است همکاری تنها گزینه ایران نیست و ایران هنوز گزینه های مختلفی را برای ایجاد تعادل ضروری در توافق در اختیار دارد.
وی افزود: با این وجود، می خواهم موضع قبلاً اعلام شده جمهوری اسلامی ایران را تکرار کنم که هر زمان توازن از دست رفته بین حقوق و تعهدات مشارکت کنندگان در برجام مطابق با رفع تحریم ها و عمل به تعهدات در این عرصه برقرار شود، ایران آماده است تا اقدامات جبران کننده خودرا به وضعیت سابق برگرداند. برجام را فقط می توان بوسیله تلاش ها و اقدامات مشترک بمنظور تضمین تحقق کامل حقوق و تعهدات درون آن، حفظ نمود.
غریب آبادی با استقبال از اینکه در نتیجه تعامل سازنده بین ایران و آژانس، ارائه دسترسی تکمیلی موضوع باقیمانده ای بین ایران و آژانس نیست، اضافه کرد: در همین راستا، معتقدیم که در مورد نتایج بازدید آژانس از مکانی در ایران در اوایل سال 2019، ایران با آژانس بطور پیوسته در ماه های گذشته در تعامل بوده است.
وی در مورد پروسه انجام شده در این خصوص تاکنون، اظهار داشت: در ژانویه 2020 و متعاقب توضیحات ارائه شده توسط ایران در دسامبر 2020 در مورد منشا احتمالی ذرات اورانیوم طبیعی کشف شده در این مکان، آژانس از دو تاسیسات هسته ای اظهار شده ایران نیز بازدید و نمونه برداری نمود. بعد از آن و در سپتامبر 2020، آژانس بعد از 8 ماه از جمع آوری نمونه ها، ارزیابی اولیه خود درباب توضیحات ایران را به همراه یک یافته کاملا جدید، برای شفاف سازی به ما اطلاع داد. متعاقبا، در اکتبر 2020، ایران به سوالات آژانس پاسخ داد. ایران همین طور آژانس را باخبر کرد که در مورد یافته های جدید آژانس درباب ذراتی که ایزوتوپ های آنها تغییر کرده است نیز موضوع تحت بررسی و تحقیق قرار دارد. علاوه بر این، ایران در اوائل نوامبر 2020 نیز توضیحات بیشتری را درباب موضوع به آژانس ارائه نمود.
نماینده دائم کشورمان نزد آژانس بین المللی انرژی اتمی افزود: همانگونه که تجزیه و تحلیل نمونه ها توسط آژانس 8 ماه به طول انجامید که البته طبیعی است و ما هم کاملا این را درک می نماییم، در مقابل نیز نیاز طبیعی ایران برای زمان معقول جهت تحقیق درباب این مورد که فقط در ماه سپتامبر از طرف آژانس مطرح شده، نبایستی موضوعی غیرطبیعی دیده شود.
سفیر و نماینده دائم کشورمان در ادامه تاکید کرد: مطابق با مقررات برجام، ایران بطور موقت و داوطلبانه پروتکل الحاقی را اجراء می کند؛ بنابراین، ارائه دسترسی به مکان مورد درخواست آژانس بر اساس حسن نیت و داوطلبانه بود و این مورد بایستی بعنوان مبنایی برای حل و فصل موضوع دیده شود؛ یعنی آغازی بر یک اختتام از اینرو، ابراز نگرانی یا اعلام هرگونه ضرب الاجل، ضمن اینکه سازنده و کمک کننده نخواهد بود، فقط به حسن نیت ها لطمه می زند. در همین راستا، خاطر نشان می شود باوجود درک متفاوت دو طرف از موضوعات فنی درباب نتایج آژانس از بازدید از این مکان، تعاملات همچنان با هدف حل و فصل نهایی موضوع ادامه دارد؛ از اینرو بایستی از ارائه هرگونه نظر و نتیجه گیری عجولانه پرهیز شود.
وی در بخش دیگری از سخنرانی خود، به ادعای مضحک نماینده آمریکا اشاره نمود و اظهار داشت: هیأت آمریکائی گفته است که ایران باید در معرض استانداردهای بالا و قوی راستی آزمایی قرار بگیرد. آنها به چه نوع استانداردی اشاره می کنند؟! از نوع آمریکایی آن، که حاصلی جز از بین بردن هنجارها و قوانین بین المللی نداشته است!
نماینده دائم کشورمان سپس به نظرات آژانس و همین طور مدیرکل پیشین آن، آمانو، که معتقد بود برجام الگوی نمونه ای برای رژیم راستی آزمایی است و امیدوار بود که آنرا در سایر اعضای آژانس نیز اجراء کند، اشاره نمود و اضافه کرد: مقامات آژانس همین طور در موارد مختلفی، همچون در مصاحبه های مختلف، جلسات توجیهی فنی و غیره تأیید کرده اند که یک سیستم راستی آزمایی قوی برای ایران وجود دارد. با این وجود، اگر اعتقاد بر این است که هر عضو دیگری استانداردهای بالاتری برای اقدامات راستی آزمایی دارد، در صورتیکه دبیرخانه آژانس موافق باشد، ایران آماده است تا آنرا بعنوان یک رویه نمونه در نظر بگیرد. قطعاً، در نتیجه اجرای آن، سطح همکاری ها و تعاملات ایران با آژانس به طرز شایان توجهی کاهش خواهد یافت که ما نیز از آن استقبال می کنیم!
نماینده ایران همین طور افزود: در صورتی که ایالات متحده خود هزاران کلاهک هسته ای دارد، این قبیل سلاح ها و دانش در رابطه با آنرا اشاعه داده است، آنها را مقابل یک کشور غیردارنده سلاح هسته ای بهره برده است، و دیگران را به استفاده احتمالی از آنها تهدید می کند، اصولا چنین کشوری حتی حق ندارد در مورد نگرانی های عدم اشاعه صحبت کند.
نماینده دائم کشورمان در همین چارچوب به موضوع رژیم صهیونیستی اسرائیل اشاره نمود و اظهار داشت: رژیم اسرائیل تنها مورد در خاورمیانه است که طرف هیچ یک از سازوکارهای سلاح های کشتار جمعی نیست و انواع مختلفی از این نوع سلاح ها را تولید کرده و توسعه داده است. چقدر ایالات متحده نگران این وضعیت تهدیدآمیز است؟ اگر غیر اعضای معاهده اشاعه پاداش دریافت می کنند و از جانب دیگر، عضویت در این معاهده یک عیب به حساب می آید، بایستی به خاطر بسپاریم که این مورد یک سیگنال کاملا متفاوت به اعضای معاهده می فرستد.
وی ادامه داد: به همین ترتیب، ایالات متحده چقدر نگران استانداردهای راستی آزمایی توسط عربستان سعودی و امارات است که بطور رسمی هنوز در ارتباط با آژانس، از پروتکل مقادیر کوچک برخوردار هستند؟ اگر آمریکایی ها ادعای اجرای استانداردهای راستی آزمایی بالا توسط اعضای آژانس را دارند، چگونه است که در مورد اجرای چنین استانداردهایی در سایر کشورها، همچون در منطقه خاورمیانه حرفی نمی زنند؟ آنها چند بار در این حوزه ابراز نگرانی کرده اند؟
غریب آبادی در آخر خاطرنشان کرد که جمهوری اسلامی ایران برای سر و صداها و ادعاهای بی اساس و فریبکارانه آمریکا و رژیم اسرائیل که هدف اصلی آنها اعمال فشار بر آژانس و کشورهای عضو می باشد، ارزشی قائل نیست.
منبع:

1399/09/03
13:50:22
5.0 / 5
1621
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۴

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز