معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری مطرح كرد

ایجاد زمینه درآمدزایی از راه نصب نیروگاه خورشیدی در خراسان رضوی

ایجاد زمینه درآمدزایی از راه نصب نیروگاه خورشیدی در خراسان رضوی خراسان رضوی معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری خراسان رضوی اظهار داشت: زمینه درآمدزایی از راه نصب نیروگاه خورشیدی در خراسان رضوی فراهم گردید.


علی رسولیان در جلسه کمیته انرژی های تجدیدپذیر که در محل استانداری خراسان رضوی برگزار شد، اظهار نمود: طرح "جهاد روشنایی" از جانب بسیج سازندگی به منظور تولید برق از راه نصب نیروگاه های خورشیدی کوچک مقیاس و ایجاد اشتغال برای مددجویان کمیته امداد امام خمینی (ره)، بهزیستی، زنان سرپرست خانوار، سالمندان، بازنشستگان، اقشار کم درآمد و محروم جامعه با ظرفیت ۱۱۰۵ نفر در استان اجرایی شده است.
وی ادامه داد: مزیت این طرح بر سایر طرح های اقتصادی این است که احتیاج به بازار فروش ندارد، فعالیتی سالم بوده و درآمد آن تضمین شده است، به صورتی که هر فرد از محل نصب نیروگاه خورشیدی کوچک مقیاس در خانه خود و ارسال برق آن به شبکه، ماهانه بین ۲۵ تا ۳۰ میلیون ریال درآمد خواهد داشت.
رسولیان اظهار داشت: منابع مالی جهاد روشنایی برای اجرای این طرح از محل بند "ه" تبصره ۱۶ قانون بودجه که در ارتباط با تسهیلات قرض الحسنه اشتغال برای اقشار کم درآمد است در نظر گرفته شده و پنج بانک عامل شامل ملی، تجارت، سپه، صادرات و ملت عهده دار پرداخت تسهیلات با نرخ سود پنج درصد برای خرید این نیروگاه ها شده اند.
معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری خراسان رضوی افزود: برای اجرای این طرح علاوه بر تسهیلات تأمین شده برای ۱۰۰۰ نیروگاه کوچک مقیاس، می توان از اعتبارات دستگاههای حمایتی شامل ۱۸۸ میلیارد و ۳۰۰ میلیون تومان در اختیار بهزیستی و ۴۷۰ میلیارد تومان در اختیار کمیته امداد امام خمینی (ره) خراسان رضوی بهره برد.
وی بیان نمود: تابحال ۱۱۰۵ نیروگاه خورشیدی کوچک مقیاس در خراسان رضوی نصب شده و استان از این حیث با ۲۳ درصد سهم کشوری در رتبه دوم قرار دارد و در این راستا برای توسعه نیروگاه های مزبور، به مدت پنج سال، سالی ۱۰۰۰ نفر در استان را زیر پوشش طرح "جهاد روشنایی" قرار خواهیم داد.
رسولیان تصریح کرد: مدیران بانکهای عامل مشارکت کننده در طرح جهاد روشنایی خراسان رضوی لازم است تا هرچه سریع تر نسبت به پرداخت تسهیلات این طرح وارد عمل شوند تا منابع مالی اختصاص یافته به استان در این طرح به صورت کامل و در موعد مقرر جذب شود.
معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری خراسان رضوی اظهار داشت: سقف تسهیلات بانکی طرح جهاد روشنایی برای هر متقاضی ۵۰۰ میلیون ریال و فاصله این قیمت تا هزینه نصب نیروگاه و اجرای آن، ۱۵۰ میلیون ریال است که تلاش می شود این فاصله قیمتی با روش هایی تامین گردد.
وی خاطرنشان کرد: با تلاش ها و پیگیری های موثر استاندار خراسان رضوی امید است از ظرفیت بنیاد مستضعفان و ستاد اجرایی فرمان امام راحل و جلب مشارکت آنها در اجرای طرح های اقتصادی استان استفاده گردد و تلاش می شود از این طریق کمک های مالی بلاعوض برای شرکت کنندگان در طرح جهاد روشنایی را به دست آورد.
رسولیان اظهار داشت: برای ضمانت تسهیلات بانکی اختصاص یافته به هر متقاضی نیز، زنجیره های ضامن با معرفی یک ضامن معتبر از جانب نهادهای حمایتی و معرفی شورای شهر و روستا در نظر گرفته خواهد شد تا الزامی به عرضه ضامن کارمند برای متقاضیان نباشد.
در ادامه سرهنگ محمد روحانی، فرمانده بسیج سازندگی سپاه امام رضا(ع)، اظهار نمود: تسهیلات طرح جهاد روشنایی فقط به مددجویان کمیته امداد و بهزیستی اختصاص ندارد، بلکه همه اقشار مردم می توانند در این طرح شرکت نمایند.
وی ادامه داد: برای انتخاب شرکتهای سازنده و نصاب نیروگاه های خورشیدی، مناقصه ای برگزار و برندگان مشخص خواهند شد که بسیج سازندگی یک استعلام برای نصب نیروگاه و یک استعلام برای خرید نیروگاه از جانب متولیان خواهد گرفت.
در بخش دیگری از این نشست حبیب الله آسوده، مدیرکل کمیته امداد امام خمینی (ره) خراسان رضوی، ضمن اشاره به وجود ۲۰۲۸ مددجوی متقاضی شرکت در طرح جهاد روشنایی خاطرنشان کرد: اقساط تسهیلات اولین گروه از مددجویان که نیروگاه خورشیدی کوچک مقیاس را در سال ۱۳۹۴ نصب کرده بودند، به پایان رسیده است.
وی افزود: مددجویان کمیته امداد خراسان رضوی تابحال ۵۲۱ نیروگاه خورشیدی در استان نصب کرده اند و درآمد ماهیانه هر مددجو از این محل حداکثر ماهی ۳۰ میلیون ریال بوده است.
در ادامه وحید باغشنی، معاون بهره برداری دیسپاچینگ شرکت توزیع نیروی برق خراسان رضوی، اظهار داشت: در جهت اجرای طرح جهاد روشنایی تابحال ۲۰۰ مددجوی کمیته امداد امام خمینی (ره) خراسان رضوی برای دریافت تسهیلات به بانک ملی عرضه شدند که از این تعداد، مدارک ۱۳۵ نفر به بانک ارسال شده و مدارک باقی مددجویان هم در حال ارسال است.
وی افزود: در مرحله بعد ۳۰۰ نفر از دیگر مددجویان کمیته امداد امام خمینی (ره) خراسان رضوی در شهرستان های بجستان، گناباد، سبزوار و باخرز جهت شرکت در این طرح معرفی و احراز هویت می شوند.
باغشنی تصریح کرد: تسهیلات در ارتباط با بند "ه" تبصره ۱۶ قانون بودجه فقط به جهاد سازندگی اختصاص یافته است و باید بخشی از این بودجه در ارتباط با ۲۰۰ متقاضی که مدارک آنها به بانک ارسال شده، هرچه سریع تر جذب شود.
طبق گزارش اداره کل روابط عمومی استانداری خراسان رضوی، حمیده محدث، نماینده اداره کل بهزیستی خراسان رضوی در ادامه این نشست اظهار داشت: مددجویان واجد شرایط جهت شرکت در طرح جهاد روشنایی، باید معلولان یا زنان سرپرست خانوار باشند که از بین ۱۰۰۰ نفر سهمیه استان در این طرح در سالجاری، ۸۰ نفر از مددجویان بهزیستی هستند.
منبع:

1399/09/13
19:56:22
5.0 / 5
1213
تگهای خبر: انرژی , برق , تجارت , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز