یك نشریه آمریكایی در تحلیلی نوشت

آن چه بایدن باید علاوه بر بازگشت به برجام در قبال ایران انجام دهد

آن چه بایدن باید علاوه بر بازگشت به برجام در قبال ایران انجام دهد خبرگزاری نفت و گاز: یک نشریه آمریکایی در مقاله ای با اشاره به سیاست های خصمانه واشنگتن درقبال ایران در طول دهه های گذشته اصرار کرد که رئیس جمهور منتخب آمریکا برای ایجاد تغییر در روابط با تهران باید کاری بیش از بازگشت به توافق هسته ای انجام دهد.


به گزارش خبرگزاری نفت و گاز به نقل از ایسنا، نشریه نیشن ( The nation)در مقاله خود نوشت: یک سال بعد از آنکه دولت آمریکا ژنرال سلیمانی را ترور کرد، دو کشور ایران و ایالات متحده تا آستانه جنگ با هم پیش رفتند. حالا این سوال مطرح است که آیا دولت جدید در آمریکا تغییرات جدیدی ایجاد خواهد نمود که به تغییر در روابط منجر خواهد شد؟
نیشن در ادامه نوشت: جو بایدن رئیس جمهور منتخب آمریکا پیش از این قصد خود در خصوص بازگشت به توافق هسته ای را که دونالد ترامپ به صورت یک جانبه از آن خارج شد، اعلام نموده است اما تمام کشورها از این تصمیم حمایت نخواهند کرد و بخصوص گام برداشتن از جایی که واشنگتن روابط با ایران را متوقف کرد، کار چندان آسانی نخواهد کرد.
این نشریه اضافه کرد: نگاهی به آنچه در یک سال قبل در روابط ایران و ایالات متحده روی داده است، علت را نشان داده است. واشنگتن بعد از ترور سلیمانی حتی اقدامات دیگری را هم انجام داد که برای ایرانیان ویرانگر بود. در حالیکه ترامپ در مقابل شیوع کرونا در آمریکا بی تفاوت و بی مسئولیت بود، روی مبحث دیگری متمرکز بود و با اعمال و گسترش تحریم ها شرایط را برای ایران در شرایط سخت مقابله با اپیدمی بدتر کرد.
واشنگتن همینطور خصومت های نظامی به پا کرد و همه کاری کرد تا با تحریک ایران، به این کشور حمله کند. ناوهای هواپیمابر را به نزدیکی سواحل و مرزهای دریایی ایران منتقل کرد و آنها را برای تمام سال در آنجا نگه داشت. بعلاوه، هزاران نیرو را در کشورهای اطراف ایران در منطقه اضافه کرد و متحدان خود یعنی عربستان و اسرائیل را با همین هدف تجهیز کرد. سالی که گذشت با ترور یکی دیگر از چهره های برجسته ایران به پایان رسید. محسن فخری زاده دانشمند هسته ای و دفاعی ایرانی که بسیاری بر این باورند به دست اسرائیل ترور شده است.
به نوشته نیشن، در ایام بعد از ترور ژنرال سلیمانی هنگامی که دو کشور در آستانه درگیری قرار گرفتند، آمریکایی ها در چندین شهر تجمع و جنگ را محکوم کردند. مهم تر از همه، تهران در پاسخ خود خویشتنداری نشان داد و حملاتی را ضد پایگاه های آمریکا در عراق انجام داد که محاسبه شده بود.
اما واشنگتن نمی تواند برای همیشه روی این خویشتنداری حساب کند، بخصوص اینکه خصومت این کشور رنج های عظیم برای ایرانیان بوجود آورده است. این رنج که برای مردم ایران اجتناب ناپذیر است، به سختی در گفت وگوهای آمریکایی درباره این رابطه دیده می شود. بنابراین است که ما نباید انتظار داشته باشیم ایران بازگشت آمریکا به برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) را به سادگی و سادگی بپذیرد - و اینکه چرا بازگشت به این توافق به تنهایی کافی نیست.
نشریه نیشن همینطور نوشت: سیاست آمریکا در قبال ایران نباید مبتنی بر سلطه باشد و این، بدان معناست که واشنگتن فراتر از پیوستن باردیگر به توافق، می بایستد به صورت قابل ملاحظه ای رویکرد خویش را تغییر دهد. این باید با برچیدن همه جنبه "فشار حداکثری"، همچون از راه برداشتن تحریم ها، آخر استقرار نیروهای اضافی و ترورها آغاز شود.
اما ایالات متحده همینطور باید تلاش کند تا خسارات ناشی از خشونت تاریخی را که از سال ۱۹۵۳ ضد ایرانیان روا داشته، رفع کند. این رویدادها با پشتیبانی از صدام در جنگ ضد ایران تداوم یافت. همینطور از سال ۱۹۷۹ ایالات متحده ایران را همواره هدف تحریم داشته است و تنها یک دوره پس از امضای توافق هسته ای میان ایران، آمریکا، روسیه، چین، فرانسه، انگلیس و آلمان بعضی از این تحریم ها برداشته شد.
این نشریه آمریکایی افزود: امروز، مقامات و تحلیل گران آمریکایی در اندیشکده های واشنگتن آشکارا استفاده از تحریم هایی که زندگی مردم را غیرقابل تحمل می کند، زیر سوال می برند. حذف این اقدام ضروری می باشد. اما کل تاریخ سیاست آمریکا در قبال ایران در قرن های ۲۰ و ۲۱ بی رحمانه و مبتنی بر سلطه بوده است. ازاین رو به یک گسست قاطعانه از آن و یک تحول کامل در روابط ایالات متحده و ایران نیاز است.
منبع:

1399/10/19
22:57:05
0.0 / 5
1065
تگهای خبر: تحریم
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز