نماینده اتحادیه اروپا در عراق:

اتحادیه اروپا به حفظ برجام ایمان قوی دارد

اتحادیه اروپا به حفظ برجام ایمان قوی دارد خبرگزاری نفت و گاز: نماینده اتحادیه اروپا در عراق با اعلان اینکه دولت جدید آمریکا تمایل بیشتری به گفت و گو دارد اشاره کرد که اتحادیه اروپا ایمان قوی به حفظ برجام و اجرای آن دارد.


به گزارش خبرگزاری نفت و گاز به نقل از بغداد الیوم، مارتین هوت، نماینده اتحادیه اروپا در عراق در اظهاراتی در ارتباط با درگیری های ایران و آمریکا و تاثیرات آن بر عراق اظهار داشت: در خیلی از مواقع برخی نیروهای خارجی عراق را بعنوان میدانی برای درگیری های خود به کار می گیرند تا سیاست های منطقه ای خودرا پیاده کنند که این مساله موجب افزایش بی ثباتی در منطقه می شود.
وی در قسمتی از اظهارات خود اظهار داشت که ایجاد دولت عراقی مستقل و قوی یک شرط اساسی برای ایجاد ثبات در منطقه است و ایران و عراق دو کشور همسایه هستند که بی گمان از روابط تاریخی عمیق در خیلی از زمینه ها برخوردار می باشند.
نماینده اتحادیه اروپا در عراق اشاره کرد: اتحادیه اروپا به ابقای دیپلماسی و مشخصا محافظت از توافق هسته ای ایران( برجام) و اجرای آن ایمان قوی دارد.
مارتین هوت اصرار کرد که دولت جدید آمریکا که مقرر است روی کار بیاید رغبت بیشتری به گفت و گو دارد و می تواند یک فرصت کم نظیر در این خصوص بوجود آورد بدین سبب هرگونه پیشرفت می تواند شرایط جدیدی را بوجود آورد که طرف های برجام بوسیله آن می توانند پرونده هسته ای را تثبیت کنند و دیگر مسائل و اختلافات با ایران را نیز حل کنند.
به گزارش خبرگزاری نفت و گاز به نقل از ایسنا، محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه کشورمان بتازگی اشاره کرد: صرف بازگشت آمریکا به برجام در وضعیت کنونی کفایت نمی نماید. به خاطر اینکه برجام در شرایطی مذاکره شد که نوع دیگری از تحریم ها مقابل ایران مطرح بود و رفع آن تحریم ها در داخل برجام تشریح شد. امروز به جهت اینکه آن شرایط فراهم بشود، فقط بازگشت به برجام برای آمریکا کافی نیست، بلکه باید تحریم ها را بردارد.
علی اکبر ولایتی، مشاور رهبر انقلاب در امور بین الملل نیز امروز در گفت و گویی اعلام نمود: ما هیچ اصرار و عجله ای نداریم که آمریکا برگردد؛ امّا اگر می خواهد برگردد شرایطی دارد که مهم ترینش این است که تحریم ها را بردارد و معلوم بشود که دولت جدید به تعهدات برجام پایبند است؛ یعنی اعلام نماید و رئیس جمهور آمریکا هم متعهد شود. در نوبت اوّل مقرر بود که آقای اوباما رئیس جمهور وقت تعهد بدهد و شرط رهبر معظّم انقلاب هم این بود که رئیس جمهور آمریکا مکتوب بنویسد که بعداً نتواند کتمان کند. البته گفتند قول شفاهی ما کافی است و رهبر معظّم انقلاب هم به این راضی نبودند و متأسفانه قول شفاهی شد و بعد هم به قول شفاهی شان عمل نکردند.

وی افزود: پس اگر آمریکا بخواهد به برجام برگردد، باید تحریم ها را اختتام دهد و البته ما اصراری نداریم به این برگشت، می خواهد برگردد، می خواهد برنگردد. اگر می خواهند برگردند باید شرایط مورد نظر که شرایط کاملاً معقولی است را انجام بدهند و کوتاهی های گذشته را جبران کنند. کوتاهی های گذشته هم این بود که نه فقط تحریم ها را برنداشتند، بلکه تحریم ها را اضافه کردند و این خلاف تعهدی است که انجام دادند. پس به طرف های مقابل حق بدهند که به تعهد آمریکایی ها شک کنند و بعد هم کارهایی که رئیس جمهور یا دولت در آمریکا انجام می دهد یا در هر کشور دیگری، دولت بعدی ملزم است که تعهدات قبلی را انجام بدهد.
منبع:

1399/10/26
23:23:39
0.0 / 5
1238
تگهای خبر: تحریم , مشاور
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۴

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز