واكنش سخنگوی وزارت خارجه به بیانیه اخیر سه كشور اروپایی

واكنش سخنگوی وزارت خارجه به بیانیه اخیر سه كشور اروپایی به گزارش خبرگزاری نفت و گاز سخنگوی وزارت امور خارجه در واکنش به بیانیه اخیر سه کشور اروپایی اظهار داشت: اورانیوم فلزی کاربردهای صلح آمیز هم دارد و الان برخی کشورها از سوخت مبتنی بر اورانیوم فلزی برای رآکتورهای خود استفاده می نمایند و این موضوع، منافاتی هم با معاهده عدم اشاعه و تعهدات پادمانی کشورها ندارد.


به گزارش خبرگزاری نفت و گاز به نقل از ایسنا، سعید خطیب زاده، سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان، در پاسخ به پرسش خبرنگاران در ارتباط با بیانیه اخیر سه کشور اروپایی، اظهار داشت: البته بیانیه منتشره، بیانیه مشترک سخنگویان وزارت خارجه های این سه کشور بوده و نه بیانیه مشترک وزرای خارجه اما در هر صورت همانگونه که از جانب سازمان انرژی اتمی هم اعلام شد، بهره برداری از کارخانه تولید اورانیوم فلزی اصفهان مندرج در قانون مجلس شورای اسلامی و تولید سوخت پیشرفته (سیلیساید) جهت استفاده در راکتور تحقیقاتی تهران، دو مبحث کاملاً متفاوت از هم هستند. آنچه که آژانس اقدام به گزارش دهی در مورد آن نموده است، ناظر بر آغاز فعالیت تحقیق و توسعه برای طراحی سوخت پیشرفته تری برای رآکتور تحقیقاتی تهران تحت عنوان سوخت سیلیساید است که ایران دو سال پیش برنامه آنرا به اطلاع آژانس رسانیده و به تازگی هم اطلاعات طراحی مربوطه را عرضه کرده است.
خطیب زاده ضمن اشاره به اینکه در فرایند تولید سوخت سیلیساید، اورانیوم فلزی یک محصول میانی است، خاطرنشان کرد: پرسشنامه اطلاعات طراحی کارخانه اورانیوم فلزی اصفهان هنوز به آژانس عرضه نشده و این اقدام، بعد از انجام تمهیدات لازم و در مهلت تعیین شده در قانون صورت خواهد گرفت.

سخنگوی وزارت امور خارجه همینطور با انتقاد از جوسازی های بی اساس در این خصوص، اضافه کرد: اورانیوم فلزی کاربردهای صلح آمیز هم دارد و الان برخی کشورها از سوخت مبتنی بر اورانیوم فلزی برای رآکتورهای خود استفاده می نمایند و این موضوع، منافاتی هم با معاهده عدم اشاعه و تعهدات پادمانی کشورها ندارد. ضمن آنکه این فناوری برای ایران که باید نیازهای بیماران خود به رادیوداروها را با بهترین کیفیت تهیه نماید، یک اجبار است و کاملا از جنبه های بشردوستانه و صلح آمیز برخوردار می باشد.
منبع:

1399/11/02
12:20:52
0.0 / 5
1093
تگهای خبر: انرژی , تولید , سوخت , فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۵

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز