با هدف توسعه میادین نفت و گاز خلیج فارس انجام شد

امضای تفاهم نامه ساخت دكل های حفاری ویژه آب های كم عمق

امضای تفاهم نامه ساخت دكل های حفاری ویژه آب های كم عمق خبرگزاری نفت و گاز: اولین تفاهم نامه طراحی و ساخت یک دستگاه دکل حفاری پایه دار برای توسعه میادین نفت و گاز آب های کم عمق خلیج فارس بین شرکت های ایرانی به امضا رسید.


به گزارش خبرگزاری نفت و گاز به نقل از ایسنا، با امضای تفاهم نامه طراحی ساخت و راه اندازی نخستین دکل حفاری ویژه توسعه میادین نفت و گاز ایران در آب های خلیج فارس بین شرکت حفاری شمال و ایزوایکو زمینه برای توسعه میادین جدید نفت و گاز تعمیر و حفظ و نگهداشت تولید در آب های کم عمق خلیج فارس برقرار شد.
علی خواجوی- مدیر امور فنی شرکت نفت فلات قاره ایران در حاشیه امضای این تفاهم نامه با اعلان اینکه با توسعه پارس جنوبی توسعه میادین گازی ایران به انتها نمی رسد، اظهار داشت: هم اکنون چندین میدان بزرگ گازی شامل فرزاد، فروز، گلشن، فردوسی، کیش و پارس شمالی در خلیج فارس وجود دارد و باید برای توسعه این میادین جدید گازی برنامه ریزی و تامین دکل حفاری را شروع نماییم.
وی با بیان اینکه توسعه میادین جدید گازی در خلیج فارس معادل ۱۴ فاز پارس جنوبی از ظرفیت تولید گاز برخوردار است، اشاره کرد: برمبنای مطالعات انجام گرفته، دست کم باید ۱۴۰ چاه جدید گازی در خلیج فارس حفاری شود ضمن آنکه برای حفظ و نگهداشت تولید گاز پارس جنوبی هم حفاری و به روزرسانی دست کم ۳۵۰ تا ۴۰۰ حلقه چاه باید در دستور کار قرار بگیرد.
این مقام مسئول با اشاره به خروج دکل های حفاری خارجی از میادین نفت و گاز ایران در خلیج فارس بعد از اعمال تحریم های غیرقانونی آمریکا تصریح کرد الان شرکت نفت فلات قاره با کمبود و کسری دکل حفاری برای توسعه میادین جدید و حفظ و نگهداشت تولید میادین موجود روبرو است.
در ادامه جواد اوجی - مدیر عامل سابق شرکت گاز با اشاره به ظرفیت های نمایشگاه نفت برای پشتیبانی از سازندگان و تولیدکنندگان ایرانی اظهار داشت: در نمایشگاه بین المللی صنعت نفت، قراردادهای بزرگ ای امضا شده و از ظرفیت نمایشگاه نفت می توان برای پشتیبانی از سازندگان و تولیدکنندگان تجهیزات داخلی بهره برد.
وی از حفاری بعنوان شاه کلید توسعه میادین نفت و گاز در صنعت نفت یاد کرد و اضافه کرد: شرکت حفاری شمال پیش تر تعمیرات اساسی دکل حفاری دریایی سحر ۲ را به شرکت ایزوایکو واگذار کرده بود که بعد از انجام موفق اورهال این سازه دریایی و فعالیت برای حفاری و یا تعمیر بیش از ۲۰ حلقه چاه، زمینه افزایش بیست هزار بشکه ای تولید نفت فراهم گشته است.
وی با اعلان اینکه هنوز نیمی از میادین گازی ایران در خلیج فارس توسعه نیافته است، اشاره کرد: سازه ساخت دکل های حفاری توسط شرکت های دانش بنیان ایرانی زمینه ثبات تولید و استمرار توسعه در صنعت نفت را فراهم می آورد.
منبع:

1399/11/05
14:21:40
0.0 / 5
1019
تگهای خبر: برق , تحریم , تعمیر , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۳

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز