جولان بحران آب در تهران

جولان بحران آب در تهران به گزارش خبرگزاری نفت و گاز مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان تهران اظهار داشت: هم اکنون ذخایر برفی شرق تهران مطلوب نمی باشد و این مورد نگران کننده بوده و امکان دارد برای تأمین آب در تابستان با مشکل مواجه شویم.


محمدرضا بختیاری در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به اینکه زمانی که ذخایر برف کاسته می شود، بطور قطع آب ورودی به سدها هم کمتر می شود، اظهار نمود: همیشه در این مواقع سال در بالادست سدهای لتیان و لار شش تا ۶.۵ متر ارتفاع برف داشتیم اما حالا حداکثر ارتفاع یک متر است و این اخطار بسیار سنگینی است.
وی با اشاره به اینکه هم اکنون بخش زیادی از منابع آب شهر تهران را در شرق استان از دست داده ایم، اظهار داشت: پیشبینی می نماییم تابستان سال جاری شبیه تابستان ۱۳۹۷ و سخت باشد، آب رودخانه ها محدود است، وقتی ذخیره برف کم باشد ورودی به سدها کاسته می شود و به بقیه سامانه ها هم فشار وارد می شود.
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان تهران با اشاره به اینکه وارد مدار شدن تصفیه خانه ششم کمک بسیار زیادی به تأمین آب شهر خواهد نمود و به علت رینگ شدن شبکه می توانیم تأمین آب را مدیریت نماییم، اظهار داشت: تمام تلاش ما این است که تا بستان را بدون مشکل سپری نماییم اما برای این مورد نیازمند همکاری مشترکان هم هستیم.
بختیاری ضمن اشاره به احتمال تغییر کیفیت آب در فصل تابستان اظهار داشت: اگر مردم همکاری کنند و مشکلی پیش نیاید به هیچ عنوان گرفتار افت کیفیت آب نخواهیم شد و تلاش خواهیم کرد با مدیریت فشار و برنامه های در نظر گرفته شده آب مورد نیاز مشترکان را تأمین نماییم.
مصرف آب تهرانی ها چقدر است؟
وی با اشاره به اینکه مصرف آب آشامیدنی شهروندان تهرانی در روز شنبه (۱۱ اردیبهشت امسال) به سه میلیارد و ۲۹۲ میلیون لیتر رسید که نسبت به مدت مشابه سال قبل نزدیک به یک درصد افزایش را نشان می دهد، اظهار داشت: هر چند طی دو روز گذشته شاهد بارندگی های پراکنده در استان تهران بودیم، اما این بارش ها اثری در جبران کمبود انباشته آب استان نخواهد داشت؛ چونکه بر مبنای آمارهای رسمی، سهم بارش های استان تهران تا آخر فروردین ۲.۳۱ میلی متر بوده است.
به قول مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان تهران، طی هفته گذشته (از چهارم تا دهم اردیبهشت ماه) ۲۳ میلیارد و ۲۳۱ میلیون لیتر آب در تهران مصرف شده است و بیش ترین میزان مصرف هم در ارتباط با روز سه شنبه هفته گذشته (سه میلیارد و ۳۶۰ میلیون لیتر) بوده است.
سدهای تهران چقدر آب دارند؟
بختیاری با اشاره به اینکه این در شرایطی است که روند افزایش دمای هوا طی روزهای آینده شدت بیشتری می گیرد و همین مساله روی میزان مصرف آب در تهران اثر می گذارد، اظهار داشت: چنان چه در آمارها مشاهده می شود، متوسط بیشینه دمای هوا هفته منتهی به ۱۰ اردیبهشت ماه ۲۹.۹ درجه بوده که این رقم نسبت به مشابه سال قبل هفت درجه افزایش داشته است.
وی ادامه داد: تا تاریخ ۱۲ اردیبهشت ماه ۱۴۰۰حجم ذخیره سدهای استان تهران ۷۹۴ میلیون مترمکعب بوده است که این رقم پارسال ۹۳۲ میلیون مترمکعب بوده است. الان حجم سد لار ۱۱۴ میلیون مترمکعب، سد لتیان ۵۶ میلیون مترمکعب، سد ماملو ۱۲۵ میلیون مترمکعب، سد طالقان ۳۲۲ میلیون مترمکعب و سد امیرکبیر ۱۷۷ میلیون مترمکعب است.
منبع:

1400/02/17
12:45:13
5.0 / 5
540
تگهای خبر: كیفیت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۲

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز