‎با اشاره به نشست كمیسیون اصل نود با حضور صالحی

‏‎خضریان: قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم ها بطور کامل اجرا نشده است

‏‎خضریان: قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم ها بطور کامل اجرا نشده است به گزارش خبرگزاری نفت و گاز سخنگوی کمیسیون اصل 90 مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: ارزیابی کمیسیون بعد از جلسات گوناگون و استماع گزارش مراکز پژوهشی و کارشناسی این بود که قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم ها و صیانت از منافع ملت ایران توسط سازمان انرژی اتمی بطور کامل اجرا نشده است.


‎علی خضریان در گفت و گو با ایسنا با اشاره به جلسه امروز کمیسیون اشاره کرد: این جلسه در ادامه جلسات گذشته برای ارزیابی روش اجرای قانون اقدام راهبردی و پیشنهاداتی برای تقویت آن و با حضور معاون رییس جمهور و رییس سازمان انرژی اتمی، نمایندگانی از مرکز تحقیقات و اعضای کمیسیون انجام شد.
‏‎وی اضافه کرد: قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم ها و صیانت از منافع ملت ایران با اهمیت ترین مصوبه سیاست خارجی مجلس یازدهم بوده است. این قانون چنانچه درست اجرا شود در عمل می تواند تحول مهمی در برنامه هسته ای ایران به وجود آورده و نقش موثری در روند مذاکره برای رفع تحریم ها داشته باشد؛ با این وجود تحقق این ظرفیت در این قانون با چالش هایی مواجه بوده است و متاسفانه دولت به سبب اعتماد بیش از حد به غرب، این قانون را به درستی اجرائی نکرده است.
‏‎نماینده تهران در مجلس شورای اسلامی اشاره کرد: در این نشست دکتر صالحی رییس سازمان توضیحاتی درباب آخرین وضعیت اجرای این قانون و همین طور شرایط فعلی تاسیسات هسته ای و همین طور شرایطی که این تاسیسات بعد از اقدامات تروریستی داشته، ارائه کرد و نمایندگانی از مرکز تحقیقات نیز خلاصه ای از گزارش خودرا از ارزیابی اجرای قانون ارائه کردند.
‏‎وی افزود: بر اساس گزارش آژانس غنی سازی ۲۰ درصد از ۱۵ دی ماه شروع شد، در صورتیکه طبق قانون این اقدام باید در ۱۲ آذر بلافاصله بعد از تصویب شروع می شد، بدین سبب دولت در اجرای ماده یک، ۳۳ روز تاخیر داشته است. همین طور دولت در بخشنامه اجرائی قانون اقدام راهبردی وظیفه خودرا در تحقق ایجاد ظرفیت تولید ماهانه ۵۰۰ کیلو اورانیوم غنی شده، می داند، در صورتیکه طبق قانون این تکلیف منوط به نصب سانتریفیوژهای پیشرفته نیست و دولت می بایستی با نصب بیشتر ماشین های نسل اول در نطنز این هدف را طبق زمانبندی بلافاصله بعد از تصویب محقق می کرد. بدین جهت دولت در اجرای کامل این ماده نیز تخلف کرده است.
‏‎خضریان اضافه کرد: بر طبق زمانبندی قانون ۳ ماه بعد از تصویب، دولت مکلف است نسبت به عملیات نصب و غنی سازی یک هزار دستگاه ماشین نسل ۲ و یک آبشار نسل ۶ اقدام نماید، در صورتیکه بر اساس گزارش آژانس دولت در اجرای این ماده از قانون علاوه بر تاخیر، قصور در اجرای تکلیف در موعد مقرر داشته است، همین طور در بهره برداری از کارخانه تولید اورانیوم فلزی اصفهان نیز به گزارش رسانه ها تولید اورانیوم فلزی در اسفندماه و قبل از نشست شورای حکام با دستور رییس جمهور بصورت موقت متوقف گردید و احتمال این وجود دارد که در صورت عدم نظارت جدی از طرف مجلس، دولت به سبب همزمانی با نشست های وین از بهره برداری کارخانه اورانیوم فلزی خودداری کرده یا افتتاح این کارخانه را همانند اقدامات قبلی با تاخیر انجام دهد، در صورتیکه مکلف بوده است ۵ ماه بعد از تصویب قانون کارخانه تولید اورانیوم فلزی را بهره برداری کند.
‏‎وی افزود: سازمان انرژی اتمی برمبنای مصوبه مجلس موظف بود بعد از تصویب قانون اقدام راهبردی، جدول زمانبندی طراحی یک رآکتور آب سنگین جدید را به مجلس عرضه نماید، با این وجود جدول زمانبندی را در موعد قانونی به مجلس تحویل نداد و توقف نظارت های فراتر از پادمان نیز که در امتداد اجرای ماده ۶ قانون آمده بود مورد توجه قرار نگرفت و همه اینها نشان میدهد قانون مجلس بطور درست و کامل اجرا نشده است.
‏‎سخنگوی کمیسیون اصل ۹۰ در آخر اشاره کرد: آنچه که از جلسه بر می آید، و برمبنای دلیلهای مذکور، سازمان انرژی اتمی از برنامه پیش بینی شده در قانون به دلیلهای مختلف عدول کرده است و نتوانسته به مرّ قانون عمل نماید و قرار شد در ادامه، کمیسیون در این خصوص تصمیمات لازم را اتخاذ نموده و بر طبق قانون عمل کند.
منبع:

1400/05/13
13:01:07
5.0 / 5
409
تگهای خبر: ارزیابی , انرژی , تحریم , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۲

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز