نشست شورای حكام آژانس

گروسی: رایزنی های سازنده ای در تهران داشتم

گروسی: رایزنی های سازنده ای در تهران داشتم مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی در نشست شورای حکام رایزنی های خود در تهران را سازنده توصیف کرد و اظهار داشت: بار دیگر توانستیم راستی آزمایی های ضروری آژانس را به نفع همگان، تقویت نماییم.


به گزارش خبرگزاری نفت و گاز به نقل از ایسنا، رافائل گروسی مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی در بیانیه آغازین خود در نشست فصلی شورای حکام که دقایقی پیش در وین شروع شد به سفر اخیرش به تهران و رایزنی با مقامات کشورمان اشاره و گفت وگوهایش در جریان این سفر را سازنده توصیف کرد.
وی اظهار داشت: بار دیگر توانستیم کارهای ضروری راستی آزمایی آژانس بین المللی انرژی اتمی را به شکلی که به نفع همگان است، تقویت نماییم.
گروسی در ادامه به تازه ترین گزارش خود در ارتباط با اجرای تعهدات هسته ای ایران ذیل برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) اشاره نمود و اظهار داشت: از فوریه ۲۰۲۱ تا حالا این کارهای ایران در پی تصمیم این کشور برای متوقف کردن پایبندی به تعهدات مرتبط هسته ای اش ذیل برجام، خصوصاً پروتکل الحاقی به شدت تضعیف شده است.
وی اضافه کرد: من در این گزارش تاکید کردم که عدم پاسخگویی ایران به درخواست آژانس برای اجازه دسترسی به تجهیزات نظارتی اش بطور جدی ظرفیت فنی آژانس برای حفظ تداوم دانش را به خطر انداخته است. اما لازم است که نظارت و راستی آزمایی آژانس در ارتباط با تعهدات مرتبط هسته ای ایران در آینده از سر گرفته است. اطمینان آژانس در خصوص این که می تواند تداوم دانش را (در این زمینه) حفظ کند در طول زمان رو به کاهش رفته و بتازگی نیز به میزان قابل توجهی کم شده است. این اطمینان می تواند همچنان کم شود مگر این که موضع ایران تغییر کند.
گروسی همین طور با اشاره به بخش های مربوط به اجرای توافقنامه پادمانی و پروتکل الحاقی در ایران در گزارش اخیر خود اشاره کرد: وجود ذرات گوناگون اورانیوم با منشاء انسانی در سه مکان در ایران که به آژانس اعلام نشده است و همین طور وجود ذرات تغییر یافته ایزوتوپی در یکی از این مکان ها آشکارا نشان دهنده این است که مواد و یا تجهیزات آلوده به مواد هسته ای در این مکان ها وجود داشته است.
مدیرکل آژانس در ادامه مدعی شد: ایران هنوز توضیحات لازم را در ارتباط با وجود ذرات آلوده به مواد هسته ای در هیچ یک از این سه مکان که آژانس دسترسی های مکمل به آنها داشته، ارائه نداده است. همین طور ایران به سوالات آژانس در رابطه با یک مکان اعلام نشده دیگر پاسخ نداده و مکان فعلی اورانیوم طبیعی به شکل یک دیسک فلزی را مشخص نکرده است.
وی با ابراز نگرانی نسبت به وجود این ذرات و حل نشده باقی ماندن موضوعات مربوط به آن خواهان پاسخگویی هرچه زودتر ایران به سوالات آژانس و ارائه اطلاعات و اسناد لازم دراین زمینه شد.
گروسی همین طور اشاره کرد: اعلامیه های پادمانی بطور جدی بر توانایی آژانس در ارائه اطمینان از ماهیت صلح آمیز برنامه هسته ای ایران تاثیر می گذارد. من علاوه براین از ایران می خواهم که به تمام الزامات قانونی خودرا برمبنای ترتیبات فرعی توافقنامه پادمانی خود عمل کند و کد اصلاحیه ۳.۱ را بطور کامل اجرا نماید.
وی با اشاره به سفر روز گذشته خود به تهران و گفت و گو با مقامات ایرانی برای حل این موضوعات گفت: امیدوار هستم بوسیله یک گفت وگوی مستقیم، سازنده و مبتنی بر همکاری با دولت جدید در جمهوری اسلامی ایران، این موضوعات اورژانسی بتواند حل وفصل شود.
مدیرکل آژانس به بیانیه مشترک خود با رییس سازمان انرژی اتمی ایران در روز یکشنبه و توافقات به دست آمده در آن اشاره و خطر نشان کرد: در این بیانیه همین طور به دیدار من با رییس سازمان انرژی اتمی ایران در حاشیه کنفرانس عمومی آژانس که به زودی برگزار می گردد و همین طور سفر باردیگر من به تهران در آینده نزدیک اشاره شده است تا رایزنی هایی سطح بالا با مقامات بلند پایه ایران با هدف تقویت همکاری میان تهران و آژانس در حوزه های مختلف داشته باشم و بتوانیم مسائل فعلی میان در طرف را مورد بحث و رایزنی قرار دهیم.
گروسی در آخر اشاره کرد که طبق روال همیشه به شورای حکام در این رابطه به درستی گزارش خواهد داد.1400/06/23
10:51:23
5.0 / 5
211
تگهای خبر: انرژی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۱

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز