یك كارشناس مسائل بین الملل تشریح كرد

اهداف آژانس و بنت از ادعاهای اخیرشان مقابل ایران

اهداف آژانس و بنت از ادعاهای اخیرشان مقابل ایران به گزارش خبرگزاری نفت و گاز یک کارشناس مسائل بین الملل با اشاره به گزارش اخیر آژانس بین الملی انرژی اتمی مقابل ایران و ادعاهای جنجالی« نفتالی بنت» نخست وزیر رژیم صهیونیستی در خصوص اینکه تهران چند سال پیش تعدادی از اسناد آژانس را ربوده است، اظهار داشت: هدف آنها از اینطور گزارش های جنجالی و نادرست پرونده سازی مقابل ایران است تا از این طریق بتوانند از شورای حکام آژانس بین المللی اتمی، قطعنامه ای را مقابل ایران بگیرند.


حسن بهشتی پور در گفت و گو با ایسنا با اشاره به اینکه یکی از کارهای اسرائیل در طول چند سال قبل پرونده سازی مقابل کارهای هسته ای ایران بوده است، اظهار نمود: باید توجه داشته باشیم که قسمتی از اسنادی که نخست وزیر رژیم صهیونیستی آنرا انتشار یافته و بر روی آنها مانور رسانه ای می دهد مطالبی است که به سالهای پیش از ۲۰۰۳ مربوط است و رئوس مهم این مطالب در گزارش آقای آمانو«دبیرکل پیشین آژانس بین المللی انرژی اتمی » در نوامبر سال ۲۰۱۱ تحت عنوان PMD مطرح گردیده است.
وی اشاره کرد: آقای آمانو این مسائل را در ۱۲ سرفصل و طی ۶۶ بند در یک گزارش مفصل مطرح کرده بود که در دی ماه ۱۳۹۴ پس از اجرائی شدن برجام، شورای حکام آژانس انرژی اتمی رای داد که پرونده PMD تحت عنوان مسائل گذشته و آینده برای همیشه بسته شود بدین سبب قسمتی از آنچه که آقای بنت مطرح کرده است مربوط به PMD است که پرونده آنها بسته شده است در حقیقت نخست وزیر فعلی رژیم صهیونسیتی اسنادی که مربوط به ۱۸ سال قبل است را بمنظور بهره برداری های تبلیغاتی بار دیگر باز نشر کرده و تلاش می کند یک موضوع کهنه را باردیگر زنده کند.
این کارشناس مسائل بین الملل با اشاره به اینکه ادعای دیگر «بنت» مبتنی بر این است که ایران قسمتی از اسناد آژانس مربوط به سالهای قبل را بوسیله جاسوسی بدست آورده است، اضافه کرد: جریان این است که آژانس حدود ۱۵ سال پیش بر طبق ادعای خودش از ۱۰ کشور اطلاعاتی درمورد کارهای صلح آمیز هسته ای به دست آورده بود که برمبنای آن پرسش هایی را از ایران بیان کرد که بعدها تحت توافق «مدالیته» حل و فصل شد.
بهشتی پور افزود: در زمانی که آقای علی لاریجانی دبیر شورای عالی امنیت ملی بود به این مساله مدالیته با همکاری ایران و آژانس به سوالات پاسخ داده شد، البته ایران در همان زمان می اظهار داشت که آژانس باید اسناد ادعایی را در اختیار تهران قرار دهد ولی آژانس مدعی بود که کشورهایی که این اسناد را ارائه کرده اند اجازه این کار را به آژانس ندادند. ایران بارها بر این مساله تاکید داشت که برای پاسخگویی دقیق به سوالات باید اسناد را در اختیار داشته باشد ولی آژانس این اسناد را در اختیار ایران قرار نداد. حالا پس از چندین سال نخست وزیر فعلی رژیم صهیونسیتی ادعا کرده که ایران این اسناد را بوسیله جاسوسی به دست آورده در صورتیکه این توضیح را نمی دهد اسناد مورد ادعای او مربوط به ادعاهای مطرح شده مقابل ایران بوده است و اصلا جاسوسی در مورد اسنادی که به ایران مربوط بوده مدلول ندارد. ضمن آن که همان موقع پاسخ های روشن ایران به سوالات آژانس بر طبق این اسناد بود و آژانس از پاسخ های ایران قانع شده بود و گرنه مسائل موسوم به مدالیته بسته نمی شد. از جانب دیگر وقتی کسی را متهم می کنند باید اسناد بهتان را به او نشان دهند و خواسته ایران برای اینکه به این اسناد دسترسی پیدا کند، معقول بوده و بنظر می رسد ایران به گونه ای کاملا قانونی به این اسناد دست پیدا کرده است.
بهشتی پور با تاکید بر اینکه مقامات رژیم صهیونیستی به دنبال فضاسازی مقابل ایران در رابطه با پرونده هسته ای هستند به گزارش اخیر آژانس بین المللی انرژی در مورد کارهای هسته ای ایران نیز اشاره نمود و اظهار داشت: آژانس سوالاتی را مطرح کرده که مربوط به گذشته است و مسائلی که مطرح می کند بنظر می رسد پرونده آنها بسته نشده است، البته بر طبق آنچه رسانه ها گفته اند ایران به سوالات آژانس دراین زمینه پاسخ داده است و آژانس بجای اینکه از ایران به خاطر این همکاری تشکر کند مدعی است که از پاسخ های ایران قانع نشدیم به نظرم این بحثی که آژانس مطرح می کند سیاسی است و آقای گروسی اگر از پاسخ های ایران قانع نشده باید بصورت واضح و روشن بگوید که چرا قانع نشده است.

وی با اشاره به اینکه بر طبق ادعاهایی که در ۳ سال اخیر در مطبوعات غرب مطرح شده، که در ایران در سالهای قبل در چند مکان اعلام نشده ذرات اورانیوم پیدا شده که در حد کمتر از ۵ درصد غنی شده بودند، اظهار داشت: بر طبق آن چه که ادعا شده اگر آلودگی های بررسی شده زیر پنج درصد باشد این مساله اقدام خاصی نیست و به آسانی قابل منشا یابی برای آلودگی است.
این کارشناس مسائل بین الملل اشاره کرد: باید به مردم آگاهی داده شود که آنچه که حالا توسط اسرائیلی ها و حتی گزارش آژانس مطرح می شود مربوط به گذشته است و صهیونیست ها به دنبال آن هستند که یک پرونده بسته شده را باردیگر زنده کنند و در حقیقت با سوژه سازی جدید نگرانی هایی را در سطح شورای حکام آژانس در مورد فعالیت هسته ای ایران ایجاد کنند.
بهشتی پور افزود: این در حالیست که ایران طی دو دهه گذشته بیشترین همکاری ها را با آژانس داشته است و از این جهت ایران باید مورد تشویق قرار گیرد. همچنانکه گزارش های اخیر آژانس هر سه ماه یکبار بر طبق نظارت ها و کنترل های دقیق ماموران آژانس حاصل شده است در گزارش های آژانس بصورت دقیق به میزان اورانیوم ذخیره شده ایران، و وزن آن با گرم مشخص شده و حتی تعداد و نوع سانتیفیوژها و درصد غنی سازی اورانیوم اشاره شده و این جزئیات دقیق، حاکی از نظارت آژانس بر کارهای صلح آمیز هسته ای ایران است و بنظر می رسد که آژانس بجای صدور قطعنامه هشداری، باید از همکاریهای ایران طی ۲۰ سال قبل که در تاریخ آژانس بی سابقه بوده تشکر و قدردانی کند.
بهشتی پور در آخر صحبت های خود با اشاره به اینکه هدف از این پرونده سازی ها، گرفتن یک قطعنامه در شورای حکام مقابل ایران است، اشاره کرد: ما باید با دیپلماسی جلوی این کار را بگیریم این قطع نامه به ضرر ایران خواهد بود آنها با این ادعاها درحال مستندسازی و پرونده سازی مقابل ایران هستند و ما باید در مورد این مسائل هوشیار باشیم و از تکرار تاریخ جلوگیری نماییم.
منبع:

1401/03/16
09:12:23
5.0 / 5
342
تگهای خبر: انرژی , نفت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۱

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز