رئیس سازمان انرژی اتمی مطرح كرد:

حل معضل زباله های سراوان با پرتودهی

حل معضل زباله های سراوان با پرتودهی به گزارش خبرگزاری نفت و گاز نشست مجمع نمایندگان استان گیلان با رئیس سازمان انرژی اتمی، با هدف بررسی و راه اندازی سامانه پرتودهی در این استان و بهره گیری از ظرفیت های فناوری هسته ای در رفع مشکلات استان برگزار گردید.


به گزارش خبرگزاری نفت و گاز به نقل از ایسنا، محمد اسلامی معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان انرژی اتمی در دیدار با اعضای مجمع نمایندگان استان گیلان در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: فناوری هسته ای دارای ابعاد مختلف و گسترده ای است که واقعا در مسیری حرکت نکرده که در زندگی مردم و اقتصاد کشور استفاده گردد. در دوره مدیریت فعلی سازمان انرژی اتمی تلاش خویش را کردیم تا با برنامه ریزی های دقیق، فناوری هسته ای را در زندگی مردم و در اقتصاد کشور مورد استفاده قرار دهیم.
وی خاطرنشان کرد: تا پیش از این، دانش و فناوری هسته ای در حالت سیاسی و امنیتی و به طور عمده بر روی غنی سازی متمرکز شده بود و همه فناوری هسته ای را بیشتر بعنوان غنی سازی می شناختند و با عنایت به این روند دشمنان و غربی ها هم به صورت مرتب بر روی این مورد جوسازی می کردند که ایران به سمت ساخت بمب اتمی درحال حرکت است. در دوره مدیریت فعلی تلاش کردیم رویه خویش را تغییر دهیم و برنامه ریزی جدیدی جهت استفاده از دانش هسته ای در ابعاد مختلف داشته باشیم.
اسلامی تصریح کرد: برای دستیابی به این مهم و در اولین مرحله سند استراتژیک و جامع برای توسعه ۲۰ ساله صنعت هسته ای تهیه کردیم که بعد از تصویب در فروردین ماه توسط رئیس جمهور رونمایی گردید. این سند جامع دارای چند سند پیوست است که میتوان به برق هسته ای با تکیه بر راه اندازی ۱۰ هزار مگاوات نیروگاه جدید اشاره کرد؛ همینطور بر مبنای آن کشور را قطب بندی کردیم و بر مبنای آن نیازها و پتانسیل های کشور شناسایی شد و با بررسی سندهای طرح جامع حمل و نقل لجستیکی وزارت خانه های راه و شهرسازی و داده های جهاد کشاورزی، با همت دکتر شیرمردی، سند پرتودهی محصولات کشاورزی کشور را استخراج کرده ایم تا بتوانیم دانش هسته ای را وارد بخش های مختلف نظیر اقتصاد، کشاورزی و معیشت مردم نماییم.
معاون رئیس جمهور اضافه کرد: یکی از نکات مهم و مورد توجه در این سازمان، بحث های در ارتباط با حوزه های تحقیق، توسعه و نتایج دستاوردهای تحقیقاتی سازمان است تا بتواند در بخش های مختلف کشور استفاده گردد که خوشبختانه در این راه حوزه های پسماند، آب و خاک هم مورد توجه قرار گرفته است.

استفاده یک میلیون نفر از رادیوداروهای تولیدی ایران
وی بیان نمود: نکته بسیار مهم تر هم بحث رادیوداروهاست که در بخش سلامت مورد توجه قرار گرفته و برنامه توسعه ای برای رادیوداروها تعریف شده و به طور گسترده درحال انجام طرح های این بخش هستیم. حالا برخی از رادیوایزوتوپ ها در دنیا وجود دارد که فوق العاده گران قیمت و راهبردی هستند اما متأسفانه آنها را در اختیار ایران قرار نمی دهد که برای حل این مشکل و دستیابی به تولید رادیودارو، مبادرت به سرمایه گزاری نموده ایم و خوشبختانه توانسته ایم به ساخت و تولید تعداد زیادی از رادیوداروها دست یابیم در حالیکه اگر قادر به تولید داخلی نبودیم، نمی توانستیم در شرایط تحریم و شیوع بیماری کرونا این داروها را از بازارهای بین المللی تهیه نماییم.
اسلامی توضیح داد: سالانه یک میلیون نفر از رادیوداروهای ساخت سازمان انرژی اتمی ایران استفاده می نمایند و این داروها روزانه در حدود ۲۰۵ مرکز پزشکی هسته ای توزیع می شود و خوشبختانه درحال گسترش این پروژه هستیم.

ضرورت مشارکت بخش خصوصی در پروژه های هسته ای
رئیس سازمان تصریح کرد: نکته مهم این است که بتوانیم چنین برنامه هایی را با استفاده از شیوه های متعدد تأمین مالی و مشارکت بخش خصوصی پیش ببریم. زنجیره تأمین این سرمایه گذاری ها را باید فراهم نماییم ازاین رو هم مدل مالی و هم زنجیره تأمین این برنامه خیلی مهم است و باید توجه داشت که کشورهای مختلف دستگاههای مورد نیاز نظیر شتاب دهنده، سامانه های اشعه گاما و... را به ما نمی دهند که با عنایت به نمونه های موجود در کشور، مبادرت به بومی سازی این دستگاه ها کرده و با الهام از مهندسی معکوس این کار را انجام داده ایم و بر مبنای برنامه ریزی های انجام شده، مقرر است اولین سری از این دستگاه ها از مردادماه به بعد مورد بهره برداری قرار گیرد و امیدوارم با تکثیر آنها بتوان نسبت به استفاده از دانش هسته ای در بخش های مختلف اقدام نمود.

استفاده از پلاسمای سرد در عرصه پزشکی و کشاورزی
اسلامی ضمن اشاره به استفاده از دانش هسته ای پلاسما درمانی اظهار داشت: بخش دیگری که باید نسبت به آن توجه نشان داد؛ محور پلاسماست به صورتی که استفاده از پلاسمای سرد را برای پلاسماتراپی در درمان بیماری سرطان عملیاتی کردیم.
وی افزود: همینطور توانستیم برای سم زدایی از پسته و از بین بردن آفت این محصول از پلاسما استفاده نماییم که دستگاه نمونه صنعتی آن ساخته شده و الان درحال گسترش این طرح هستیم و لازم به ذکر است این سیستم به صورت فعال درحال کار است.

راه اندازی سایت پرتودهی در گیلان
رئیس سازمان انرژی اتمی ایران تصریح کرد: این مواردمهم بعنوان ۴-۵ فصل اساسی در سند برنامه این سازمان هدف گذاری شده و قابلیت استفاده در جغرافیای کشور را با عنایت به اطلس تهیه شده، داراست. در این حوزه گیلان بعنوان یکی از استانهای مورد نظر انتخاب و در زمین تهیه شده، طراحی های مورد نیاز درحال اجراست و امیدواریم بزودی دستگاههای بومی سازی شده، ساخته و آماده بهره برداری شود.
اسلامی تصریح کرد: مهم ترین برنامه ما ساخت این دستگاه هاست تا بتوانیم در سایت های در نظر گرفته شده در استانهای مختلف نصب نماییم. ازاین رو برای اجرای آن باید یک زمان بندی ۲ ساله در نظر گرفت تا بتوان به این هدف دست یافت.
رئیس سازمان انرژی اتمی بیان نمود: امیدواریم بودجه راه اندازی این سایت هرچه سریعتر تخصیص یابد تا بتوانیم قرارداد را منعقد کرده و هرچه زودتر پروژه را اجرایی نماییم.
وی خواهان پیگیری موضوعات مطرح شده توسط مدیر عامل شرکت توسعه کاربرد پرتوها شد و اظهار داشت: دکتر شیرمردی و مجموعه تیم شرکت توسعه کاربرد پرتوها، مبحث شیرابه سایت زباله سراوان را در بازدید میدانی مورد بررسی داده و نسبت به تهیه تصویر واضح، دقیق و مهندسی با عنایت به مقیاس بزرگ اقدام نموده و نتیجه بررسی ها را به سازمان انرژی اتمی عرضه کنند.

استفاده از دانش هسته ای برای از بین بردن آفات کشاورزی
معاون رئیس جمهور همینطور خواهان بررسی روش های مقابله با آفت مگس زیتون بعنوان یکی از خواسته های نمایندگان استان گیلان شد و اظهار داشت: حالا مقابله با آفت مگس مدیترانه در شمال کشور و استان مازندران شروع شده و بر روی یک مزرعه ۱۴۰ هکتاری متعلق به بنیاد مستضعفان این کار انجام شد؛ برای مقابله با مگس زیتون هم میتوان از مزارع بزرگ سازمان ها در استان گیلان بهره برد تا ارزیابی ها لازم صورت گیرد. همینطور در مورد مبارزه با آفت کیوی بعنوان یکی از خواسته های نماینده شهرستان تالش هم نیز باید این اقدامات انجام و بررسی شود که آیا میتوان آفات کیوی را با استفاده از اشعه گاما از بین برد یا خیر.

حل معضل زباله های سراوان با پرتودهی
وی خاطرنشان کرد: یکی از موضوعات و خواسته بسیار مهم نمانیدگان و مردم استان گیلان، حل معضل زباله های سروان و شیرابه آنهاست چونکه روزانه ۱۵۰۰ تن زباله در کل استان ساخته شده و بر حجم زباله های دپو شده می افزاید، باید در نظر داشت که با استفاده از دانش هسته ای و پرتودهی می توانیم تا ۳ میلیون لیتر شیرابه را تبدیل به کود نماییم البته برای انجام این طرح نیازمند چند دستگاه پروسس هستیم که یکی از آنها باید برای پرتودهی به شیرابه و دیگری برای تبدیل شیرابه به کمپوست استفاده گردد.

تصفیه شیرابه زباله ها با دستگاههای شتاب دهنده
وی درباره طرح استفاده از دستگاههای شتاب دهنده برای تصفیه شیرابه زباله ها در سراوان توضیح داد: این طرح به لحاظ اجرایی دارای ابعاد سنگینی است و باید روی این مسئله به صورت علمی در شهر رشت و شهرهای اطراف بررسی های دقیق صورت گیرد که با عنایت به حجم عظیم زباله دپو شده در سراوان و همینطور حجم عظیم تولید روزانه زباله تولیدی باید مطالعات دقیقی صورت گیرد.
اسلامی تصریح کرد: برای حل معضل زباله ها در سروان باید واحد زباله سوز تهران و نوشهر و همینطور تنکابن بررسی شود و باید توجه داشت میتوان از تجارب سایت اصفهان که از چند دهه قبل مشغول به کار است؛ بهره برد چونکه در این شهر اصلا معضل زباله و دپوی آن وجود ندارد.
وی اظهار داشت: باید راهکار ها و چاره ها بهینه باشد و در عین حل شهرداری ها هم توان مالی در اختیار نداشته و نمی توانند چنین معضلاتی را به سادگی حل کنند ازاین رو برای حل معضل زباله ها و شیرابه ها در سروان باید بررسی های لازم صورت گیرد و برآورد دقیقی از هزینه ها و روش اجرای این پروژه در سراوان تهیه شود.1401/04/25
19:48:10
5.0 / 5
494
تگهای خبر: ارزیابی , انرژی , برق , تحریم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز