پیش بینی كمبود ۸۰۰۰ مگاوات برق برای تابستان آینده

وزارت نیرو چه در سر دارد؟

وزارت نیرو چه در سر دارد؟ به گزارش خبرگزاری نفت و گاز برپایه پیش بینی ها برای تابستان سال آینده، ۸۰۰۰ مگاوات كمبود عملی برق خواهیم داشت كه ۵۲۲۳ مگاوات آن توسط نیروگاه های حرارتی و مابقی توسط نیروگاه های برق آبی تجدیدپذیر و هم چنین مدیریت مصرف تأمین می شود كه برای این مهم هم گویا وزارت نیرو تدابیری را درنظر گرفته است.


به گزارش خبرگزاری نفت و گاز به نقل از ایسنا، یكی از اقداماتی كه وزارت نیرو در دستور كار خود قرار داده، مدیریت پیك بار سال آینده در نظر گرفته شده به گونه ای است كه باید ركورد تولید ۴۷ هزار مگاوات در روز در پیك سال ۱۳۹۷ در تابستان جاری حفظ شود و حداقل به ۵۱ هزار مگاوات در روز برسد و پیش بینی می شود كه با این روند تابستان ۹۸ بدون خاموشی سپری شود.
به گفته مسؤولان، با مدیریت مصرف برق در تابستان گذشته، ۲۰۰۰ مگاوات صرفه جویی صورت گرفته و با عنایت به این كه ۱۰ درصد نیروگاه های كشور دارای بیشتر از ۴۰ سال عمر هستند، تصمیم گرفته شده با مدیریت مصرف، پیك برق سال آینده بدون مشكل سپری شود. در این بین هم همایون حائری - معاون وزیر نیرو - چندی قبل ابراز امیدواری كرد كه وزارت نیرو به تعهدات و برنامه های پیش بینی شده پیك ۱۳۹۸ برسد.
به گفته وی، برای تابستان آینده دو برنامه مهم پیش بینی شده كه شامل آمادگی كامل واحدها و افزایش راندمان نیروگاه ها به ۳۸.۵ درصد است؛ هم چنین برای فركانس بهتر شبكه اقداماتی صورت خواهد گرفت كه تابستانی بدون خاموشی را سپری نماییم.
علاوه بر این هم توانیر با هدف مدیریت مصرف برق، طرحی با عنوان خرید تابستانه برق در برنامه دارد كه از ظرفیت نیروگاه های موجود صنایع و مولدین خود تأمین ادارات، سازمان ها، ارگان ها، بیمارستان ها و… استفاده و برق تولیدی این نیروگاه ها با را قیمت های جذاب خریداری كند.
در مجموع، سالانه باید پنج درصد میزان تولید برق افزایش یابد و برای گذر از اوج مصرف سال آینده نیازمند افزایش ۳۰۰۰ مگاوات تولید شبكه برق هستیم كه قرار شده قسمت عمده این افزایش تولید در بخش بخار نیروگاه های موجود سراسر كشور صورت بگیرد. هم چنین در بخش انتقال و فوق توزیع تدابیر لازم برای افزایش ظرفیت تولید برق در نظر گرفته شده، به صورتی كه طرح های ویژه عبور از اوج مصرف تدوین شده كه بتوان نقص ها و مشكلات موجود در شبكه انتقال و فوق توزیع را برطرف كرد.1397/12/11
17:43:21
5.0 / 5
4914
تگهای خبر: برق , تولید , خرید , نیروگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۴

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز