در گزیده اخبار سیاسی ۲و۳ خرداد بخوانید؛

علی ربیعی سخنگوی دولت شد، تلاشها برای تنش زدایی در منطقه و

علی ربیعی سخنگوی دولت شد، تلاشها برای تنش زدایی در منطقه و به گزارش خبرگزاری نفت و گاز آغاز بازسازی ۲۰ هزار خانه در مناطق صدمه دیده از سیل كشور، مروری بر اخبار انتخاباتی، انتقاد مطهری از یك رویه غلط در مقابل تذكرات رهبری، فشار حداكثری آمریكا بر ایران برای تامین امنیت اسرائیل، تكذیب اخبار مربوط به ممنوعیت ورود مواد سوختی ایران به افغانستان، مروری بر مهمترین خبرهای حقوقی هفته گذشته و... همچون گزیده اخبار سیاسی ایسنا در روز پنج شنبه و جمعه، دوم و سوم خرداد ماه ۱۳۹۸ است.


به گزارش خبرگزاری نفت و گاز به نقل از ایسنا، آیین متمركز كلنگ زنی ساخت و تعمیر ۲۰ هزار واحد مسكونی در مناطق سیل زده در چارچوب طرح "جهاد همبستگی ملی" به مناسبت سوم خرداد با حضور سردار غیب پرور رئیس سازمان بسیج مستضعفین و جمالی نژاد معاون عمران و توسعه امور شهری وزیر كشور در روستای تازه آباد شهرستان آق قلا برگزار گردید. سردار غلامحسین غیب پرور در این مراسم اظهار داشت: بسیج و سپاه در سراسر كشور ساخت ۲۰ هزار منزل مسكونی در مناطق صدمه دیده از سیل را پذیرفته است.


رئیس جمهور در دوازدهمین كنگره ملی تجلیل از ایثارگران با بیان این كه بیشتر از یك سال باوجود تحریم های شدید و مشكلات فراوان مردم سر فرود نیاوردند و صدای ملت، صدای ایستادگی و مقاومت بود، خاطرنشان كرد: صدای ذلت و تسلیم از ایران و ملت بلند نخواهد شد و با فداكاری، ایثار و اتحاد بر دشمن پیروز خواهیم شد.
دولت دوازدهم سخنگوی خویش را پس از حدود یك سال خالی بودن این تریبون با اهمیت شناخت و علی ربیعی پس از محمد باقر نوبخت، دومین سخنگوی دولت تدبیر و امید شد كه باید در ایام آتی، منتظر اولین جلسه سخنگو بود.


آیت الله محمد علی موحدی كرمانی در خطبه اول نماز جمعه این هفته تهران با اشاره به اینكه آمریكا بعد از پنج روز سكوت پس از فتح خرمشهر اذعان داشت كه ماشین نظامی ایران اعجاب آور است، اظهار داشت: حماسه فتح خرمشهر این پیام را در دل خود جای داده كه وقتی ملتی بر داشته ها ی خود تكیه زند و ایمان را با عمل صالح در پیش گیرد در همه عرصه ها پیروز خواهد شد. درواقع حماسه فتح خرمشهر یك الگو برای پیروزی در همه عرصه هاست.
سردار رمضان شریف، رئیس ستاد انتفاضه و قدس شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی هم در سخنرانی قبل از خطبه های نماز جمعه این هفته تهران اظهار داشت: ترامپ باید بداند با طرح "معامله قرن" و انتقال سفارت شان به بیت المقدس و به رسمیت شناختن بلندی های جولان نمی توانند مردم فلسطین و امت اسلامی را از پشتیبانی از آرمان فلسطین بازدارند.مروری بر اخبار انتخاباتی
در هفته ای كه گذشت، شورای نگهبان طرح اصلاح قانون انتخابات را به مجلس شورای اسلامی بازگرداند. استاندار تهران خواهان ایجاد زمینه برای افزایش مشاركت استان تهران در انتخابات شد و ستاد امنیت انتخابات هم در چند استان تشكیل شد.
علی مطهری در یادداشتی با انتقاد از رویه غلط برخی مسئولان در قبال تذكرات رهبری، اظهار داشت كه بعد از تذكر رهبری درباره یك مبحث مدیران به جای صدور بخشنامه، اقدامات عملی عاجل برای رفع آن كاستی انجام دهند.


محمدجواد ظریف بعد از ورود به اسلام آباد در جمع خبرنگاران اظهار نمود: در حال حاضر منطقه ما شرایط بسیار دشواری را می گذارند و اقدامات خطرناكی در منطقه در حال شكل گرفتن است و با عنایت به این مورد نیاز است كه با همسایگان مان مشورت و گفتگو نماییم.
وزیر امور خارجه كشورمان همینطور در نشست بررسی راهبردهای منطقه ای در بندر چابهار اظهار داشت: توسعه روابط بین ایران، پاكستان و افغانستان ضروری است و ما همیشه برای توسعه روابط تجاری، سیاسی و اقتصادی تلاش می نماییم. وی در فرودگاه كنارك هم بر نقش پر رنگ چابهار در امنیت و ثبات در افغانستان، پاكستان و ایران تصریح كرد.
ظریف در گفت وگوی اختصاصی خود با شبكه خبری سی ان ان هم تحریم های آمریكا را تروریسم اقتصادی ضد مردم برشمرد و اظهار داشت: ایران وارد مذاكره با رئیس جمهور آمریكا نخواهد شد، مگر اینكه واشنگتن با اجرای تعهداتش در برجام به ایران احترام بگذارد.

تلاشها برای تنش زدایی در منطقه
مدیركل سیاسی وزارت خارجه آلمان با دستیار ویژه رئیس مجلس شورای اسلامی دیدار نمود. امیرعبداللهیان در این دیدار با تاكید بر روابط تاریخی دو كشور و اعلام آمادگی برای توسعه همه جانبه مناسبات تهران و برلین اظهار داشت: فقدان اقدام عملی از جانب طرف های اروپایی در اجرای تعهدات برجامی خود، بزرگترین مانع در راه حفظ برجام است و تداوم وعده های بی عمل اروپا به خروج تهران از برجام منجر می شود.
وی در مسافرت به تهران هم با سیدعباس عراقچی، معاون سیاسی وزیر امور خارجه كشورمان دیدار و گفتگو كرد. عراقچی در این دیدار با تاكید بر آخر خویشتن داری ایران در مورد بدعهدی طرف های عضو برجام، تعهدات كشورهای باقی مانده در برجام بعد از خروج آمریكا از این توافق را یادآوری و بر لزوم اجرای این تعهدات بر مبنای چهار بیانیه كمیسیون مشترك برجام تصریح كرد.
همچنین روزنامه الشرق الاوسط اعلام نمود كه یوسف بن علوی، وزیر خارجه عمان در گفتگو با نشریه المجله با اشاره به اینكه كشورش برای كاهش تنش میان آمریكا و ایران تلاش می كند، وساطت مسقط میان تهران و واشنگتن را نه تكذیب و نه تایید نمود. وی گفته است: ما برای كاهش تنش میان آمریكا و ایران تلاش می نماییم چونكه اگر جنگی رخ دهد به تمام دنیا صدمه می رساند.
در همین ارتباط سخنگوی وزارت امور خارجه آمریكا با عنایت به سفر اخیر دو مقام آلمانی و عمانی به ایران، از این اقدام دیپلماتیك برای آن چه «تنش زدایی وضعیت موجود» می خواند، استقبال كرد.
عضو كمیسیون روابط خارجی پارلمان عراق هم با اشاره به اینكه همكاریهای عراق و كویت می تواند نقش بزرگی در كاهش تنش های منطقه ای داشته باشد، اعلام نمود كه عادل عبدالمهدی به دنبال ایجاد برنامه ای بی سابقه برای ایجاد صلح میان ایران و كشورهای حاشیه خلیج فارس است.
تلوزیون ملی ژاپن هم از احتمال سفر نخست وزیر ژاپن به ایران در نیمه خرداد اطلاع داد كه به دنبال سفر روز شنبه دونالد ترامپ به ژاپن صورت خواهد گرفت. این نخستین سفر وی به ایران است كه در چهار دهه اخیر و در بین افزایش نگرانی ها درباره گسترش تنش میان آمریكا و ایران، اتفاق خواهد افتاد.
همچنین وزرای امور خارجه آلمان و اردن در یك گفت وگوی تلفنی درباره فرصت های تنش زدایی برای ایران تبادل نظر كرده و همینطور تاكید نمودند كه صلح در خاورمیانه تنها از راه راهكاری حاصل می شود كه مورد مذاكره قرار گرفته باشد.

***


نماینده ایران در سازمان ملل در واكنش به تروریست خواندن ملت ایران از جانب ترامپ اظهار داشت: حرف های متناقض رئیس جمهور آمریكا درباره ایران، نشانه روشنی از خصومت بی حد و حصر وی نسبت به ایران و ملت بزرگ ایران است. تخت روانچی تصریح كرد كه ترامپ خصومت بی حد و حصر نسبت به ملت ایران دارد. وی در نشست شورای امنیت سازمان ملل هم اظهار داشت: یكی از مشكلات اساسی در حفاظت از غیر نظامیان در درگیری های مسلحانه تصمیم گیری بر مبنای ملاحظات سیاسی و مسئول نشناختن عاملان جنایات است.
رئیس جمهور آمریكا روز پنج شنبه درباره اعزام نیروهای بیشتر به خاورمیانه كه بخشی از جنگ روانی به راه افتاده از جانب آمریكا در منطقه است به تعدادی از خبرنگاران در كاخ سفید، اظهار داشت: من فكر نمی كنم به آن احتیاجی پیدا كنیم؛ واقعاً فكر نمی كنم. در صورت ضرورت به هر تعداد كه لازم باشد در آن جا خواهیم بود. ترامپ روز پنج شنبه در اظهاراتی خصمانه با یاد كردن از ملت ایران بعنوان «ملت ترور» اظهار داشت كه این را تحمل نخواهیم كرد.


كیوان خسروی سخنگوی شورایعالی امنیت ملی در یادداشتی كوتاه با اشاره به سفرهای محرمانه و غیرمحرمانه اضافه كرد: سفر مقامات مسئول كشورهای مختلف به ایران افزایش یافته است كه عمدتاً از آمریكا نمایندگی دارند و برخی رسانه ای می شود و پاره ای از سفرها هم محرمانه می ماند.
وزیر امورخارجه آمریكا با تكرار ادعاهای بی اساس خود ضد كشورمان اذعان كرد كه واشنگتن با فشار حداكثری بر ایران به دنبال امنیت رژیم صهیونیستی است. پمپئو درحالی اذعان كرده كه هدف اقدامات خصمانه كشورش ضد ایران تأمین امنیت رژیم صهیونیستی است كه پیشتر مسئولان آمریكایی بارها تاكید كرده بودند كه هدف این فشارها "تأمین امنیت كشورهای منطقه" است؛ ادعایی كه برخی كشورهای مرتجع منطقه به آن دل بسته بودند.
همچنین وزارت امور خارجه آمریكا به درخواست رؤسای سه كمیته كنگره آمریكا در خصوص عرضه توضیحات در مدتی معین درباره وجود اطلاعات انحرافی در گزارش عرضه شده ضد ایران، پاسخ نداد.


سفارت جمهوری اسلامی ایران در كابل طی اطلاعیه ای انتشار اخبار مربوط به ممنوعیت ورود مواد سوختی از ایران به افغانستان را تكذیب و اعلام نمود كه این اقدام با بیان قبلی به سفارت ایران در كابل به منظور نظارت سختگیرانه مسئولان دو كشور بر ورود سوخت انجام شده است.


حجت الاسلام و المسلمین غلامحسین محسنی اژه ای در مراسم معارفه رئیس كل دادگستری استان اصفهان تصریح كرد كه امروز عده ای خواسته یا ناخواسته با فشار بر مردم در زمینه های اقتصادی، فرهنگی، معیشت و ایجاد ناامیدی در زمین دشمن بازی می كنند؛ این افراد با احتكار اجناس، تقلب، توزیع دیرهنگام و گرفتن ارز دولتی و واردات نكردن كالا، چوب لای اقتصاد كشور می گذارند. وی ادامه داد: ما نباید در مقابل این افراد در حالت انفعال قرار گیریم؛ چونكه اگر ما عقب نشینی نماییم آنها لحظه به لحظه جلوتر می آیند.
همچنین در هفته ای كه گذشت شاهد خبرهای مهمی در حوزه حقوقی قضائی بودیم كه گزارش كامل آنرا میتوانید اینجا بخوانید.
1398/03/08
10:28:16
5.0 / 5
4890
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۳

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز