در سخنرانی آغازین نشست شورای حكام

گروسی: از توافق با ایران استقبال می كنم

گروسی: از توافق با ایران استقبال می كنم خبرگزاری نفت و گاز: مدیركل آژانس بین المللی انرژی اتمی در سخنان آغازینش در جلسه شورای حكام از همكاری اخیر میان آژانس و ایران استقبال كرد.


به گزارش خبرگزاری نفت و گاز به نقل از پایگاه اینترنتی آژانس بین المللی انرژی اتمی، رافائل گروسی، مدیر کل آژانس امروز در سخنرانی اولیه اش در جلسه شورای حکام درباره فعالیت در زمینه برنامه هسته ای ایران اظهار داشت: گزارش من در زمینه راستی آزمایی و بازرسی در ایران تحت قطعنامه۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل، کارهای ما در چند ماه اخیر در زمینه راستی آزمایی و بازرسی اجرای تعهدات هسته ای ایران طبق برجام ( توافق هسته ای) را شامل می شود.
وی افزود: آژانس به راستی آزمایی شکافت ناپذیری مواد هسته ای اعلام شده توسط ایران طبق معاهده پادمانی ادامه می دهد. ارزیابی ها درباره عدم وجود مواد هسته ای و کارهای اعلام نشده برای ایران ادامه دارند.

مدیرکل آژانس خطاب به رئیس جلسه اظهار داشت: شما همین طور گزارش من درباره معاهده پادمانی ان. پی. تی با ایران را دریافت کرده اید که در تلاش است درباره سوال های در رابطه با درستی و کامل بودن اظهارات ایران تحت معاهده پادمانی و پروتکل الحاقی شفاف سازی کند.
او افزود: من ماه گذشته با حسن روحانی، رئیس جمهور ایران و دیگر مقامات ارشد مذاکراتی در امتداد ایجاد پیشرفتی واقعی در رسیدگی به سوال های باقی مانده آژانس و خصوصاً در حل کردن مسئله دسترسی به دو محل در ایران داشتم.
گروسی در این راستا بیان کرد: ما به توافقی بر سر حل کردن مسائل اجرایی پادمانی که از طرف آژانس مطرح شده بود رسیدیم. آژانس سپس در یکی از دو محل مشخص شده از طرف ما تحت پروتکل الحاقی به دسترسی تکمیلی دست یافت. بازرسان ما از محیط نمونه برداری کرده اند که مورد بررسی قرار خواهد گرفت. دسترسی تکمیلی به محل دوم بعدا در ضمن ماه جاری صورت خواهد گرفت.
وی همین طور با اشاره به بیانیه مشترک ایران و آژانس اظهار داشت: من از توافق میان آژانس و ایران که امیدوارم سبب تحکیم همکاری و افزایش اعتماد دو طرفه شود، استقبال می کنم.
منبع:

1399/06/26
14:22:50
5.0 / 5
1812
تگهای خبر: ارزیابی , انرژی , اینترنت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۳

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز