پس از نشست وزرای خارجه ایران و ۱+۴

بورل: وزرای خارجه عضو برجام بر كوشش برای حفظ توافق تاكید نمودند

بورل: وزرای خارجه عضو برجام بر كوشش برای حفظ توافق تاكید نمودند به گزارش خبرگزاری نفت و گاز مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در پیامی به محورهای نشست مجازی امروز وزرای امور خارجه عضو برجام اشاره نمود.


به گزارش خبرگزاری نفت و گاز به نقل از ایسنا، جوزپ بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا به دنبال برگزاری نشست مجازی امروز وزرای امور خارجه کشورهای عضو توافق هسته ای[برجام] در صفحه توییترش نوشت: امروز، اعضای برجام بر تلاش هایشان برای حفظ توافق تاکید نمودند. اجرای کامل و موثر [توافق] توسط تمامی اعضا اهمیت زیادی دارد.
بورل در ادامه نوشت: ما بر سر مطرح کردن چالش های ادامه دار اجرایی کردن توافق از حمله عدم اشاعه تسلیحات هسته ای و تعهدات لغو تحریم ها به توافق رسیدیم.
وزرای خارجه کشورهای عضو برجام که امروز در نشست آنلاین کمیسیون مشترک شرکت کرده بودند در اطلاعیه ای با تکیه بر تداوم لزوم اجرای کامل و موثر برجام توسط همه طرف ها، چالش ­های کنونی اجرای برجام را مورد بحث و بررسی قرار دادند.
به گزارش خبرگزاری نفت و گاز به نقل از ایسنا، در این بیانیه آمده است:
۱. نشست وزرای خارجه سه دولت / اتحادیه اروپایی + دو (چین، فرانسه، فدراسیون روسیه، بریتانیا، نماینده عالی اتحادیه اروپایی در امور خارجه و سیاست امنیتی) و جمهوری اسلامی ایران، اعضای برنامه جامع اقدام مشترک (برجام)، در روز۲۱ دسامبر ۲۰۲۰ (۱ دی ۱۳۹۹) به صورت مجازی برگزار گردید. این نشست به ریاست آقای جوزپ بورل، نماینده عالی اتحادیه برگزار گردید.
۲. اعضای برجام ضمن تاکید باردیگر بر تعهدشان جهت حفظ توافق، تلاش­ هایشان در این راستا را تصریح نمودند. آنها تداوم لزوم اجرای کامل و موثر برجام توسط همه طرف ­ها و پرداختن به چالش­ های کنونی اجرای [برجام]، همچون در زمینه عدم­ اشاعه هسته­ ای و تعهدات رفع تحریمی را مورد بحث و بررسی قرار دادند.
۳. وزرا بر اهمیت نقش آژانس بعنوان تنها سازمان بین­ المللی مستقل و بی­ طرف که از سوی شورای امنیت سازمان ملل متحد مأموریت یافته تا بر اجرای تعهدات عدم­ اشاعه هسته­ ای ذیل برجام نظارت و آنها را راستی­ آزمایی نماید، تاکید نمودند. آنها بر اهمیت تداوم همکاری توأم با حسن نیت با آژانس تاکید نمودند.
۴. وزرای خارجه خاطرنشان ساختند برجام، که توسط قطعنامه ۲۲۳۱ (۲۰۱۵) شورای امنیت سازمان ملل متحد تأیید شده، همچنان بعنوان عنصری کلیدی در نظام عدم­ اشاعه هسته­ ای جهانی و یک دستآورد مهم دیپلماسی چند جانبه است که در صلح و امنیت منطقه ای و بین المللی نقش دارد. وزرا بار دیگر بر تاسف عمیق خود از خروج ایالات متحده از توافق تاکید نمودند. آنها تاکید نمودند که قطعنامه ۲۲۳۱ همچنان کاملا لازم الاجرا است.
۵_ وزرا توافق کردند که به گفتگو برای تضمین اجرای کامل برجام توسط تمامی طرف­ ها ادامه دهند. وزرا دورنمای یک بازگشت محتمل ایالات متحده به برجام را مورد توجه قرار دادند و بر آمادگی خود برای پرداختن به این مورد با نگاهی مثبت و در یک تلاش مشترک تاکید داشتند.
منبع:

1399/10/03
22:26:54
5.0 / 5
1200
تگهای خبر: تحریم , مجازی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۲

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز