توقعات جدید بازار نفت از اوپك پلاس

توقعات جدید بازار نفت از اوپك پلاس از شرکتهای تجاری نفت گرفته تا بانک های وال استریت، بیشتر دنیای نفت بر این نکته توافق دارند که بازارها می توانند نفت بیشتری را جذب کنند اما سوال اینجاست که آیا اوپک پلاس نفت کافی برای آنها فراهم خواهد کرد؟به گزارش خبرگزاری نفت و گاز به نقل از ایسنا، اشباع ذخایر نفت که در دوران اوج پاندمی ویروس کرونا بوجود آمد، به سرعت در حال از بین رفتن است. بر اساس گزارش بانک مورگان استنلی، سطح ذخایر جهانی با سریعترین روند در دو دهه گذشته کاهش پیدا کرده است. قیمتها به سطح قبل از شیوع ویروس کرونا صعود کرده اند و تولید نفت آمریکا تحت تاثیر یخبندان بی سابقه در این کشور سقوط کرده است. صحبت درباره سوپرسیکل کالاها و حتی بازگشت به دوران نفت ۱۰۰ دلاری در همه جای بازار پیچیده است.

با بدیهی بودن نیاز به عرضه بیشتر نفت، معامله گران انتظار دارند گروه اوپک پلاس که عربستان سعودی و روسیه در راس آن قرار دارند، در نشست چهارم مارس که برای تصمیم گیری درباره سطح تولید نفت از آوریل برگزار می شود، با افزایش بیشتر تولید موافقت کنند.

اما مشخص نیست این گروه به حد کافی قاطعانه عمل کند. شاهزاده عبدالعزیز بن سلمان، وزیر انرژی عربستان سعودی که نگران تهدید ادامه دار ویروس برای تقاضاست، از تولیدکنندگان این گروه خواسته است جانب احتیاط را از دست ندهند.

اگر این گروه با افزایش تولید کمتر از نیاز بازار موافقت کند، ممکنست موجب افزایش بیشتر قیمتها شود و در نتیجه با عواقب ناخوشایندی روبرو خواهد شد.

بیل فارن پرایس، مدیر شرکت تحقیقاتی انوِروس و ناظر سابق اوپک اظهار داشت: این ریسک وجود دارد که بازار بیش از اندازه گرفتار کمبود ارائه شود. بازار الان هم گرفتار کمبود عرضه است و اگر اوپک تنها به تقویت قیمتها متمرکز شود، این ریسک وجود دارد که عرضه رقیبان دیگر افزایش پیدا کند.

اوپک و متحدانش سال قبل که بحران ویروس کرونا موجب سقوط تقاضا شد، با موافقت با اجرای محدودیت عرضه کم سابقه، صنعت جهانی نفت را نجات دادند. این استراتژی موجب احیای قیمت نفت برنت به ۶۲ دلار در هر بشکه شد و درآمد اقتصادهای لطمه دیده تولیدکنندگان نفت را تقویت کرد.

گروه اوپک پلاس که متشکل از ۲۳ کشور است، هم اکنون تولیدشان را بیش از هفت میلیون بشکه در روز معادل هفت درصد از عرضه جهانی محدود نگه داشته اند و در نشست روز پنج شنبه برای تصمیم گیری درباره افزایش تولید به میزان ۵۰۰ هزار بشکه در روز در آوریل تصمیم می گیرند. به علاوه سعودیها تایید خواهند کرد یک میلیون بشکه در روز کاهش تولید داوطلبانه ای که انجام داده بودند را احیا می کنند.

احیای تقاضا

سیگنالهای موجود در بازارهای جهانی نفت نشان میدهد که به آسانی افزایش ۱.۵ میلیون بشکه در روز تولید نفت را می توانند جذب کنند.

تقاضا برای نفت در چین که بزرگترین واردکننده نفت جهان است، با ازسرگرفته شدن زندگی عادی و فعالیت اقتصادی، به سطح قبل از شیوع ویروس کرونا برگشته است. هند که یک مشتری نفتی بزرگ دیگر است، هشدار داده است قیمتهای بالای روند احیای اقتصاد جهانی را به خطر می اندازد. مصرف سوخت در ژاپن که چهارمین مصرف کننده بزرگ نفت در جهان است، به سبب سرمای هوا در ژانویه برای اولین بار از اواسط سال ۲۰۱۹ افزایش سالانه پیدا کرد.

ذخایر نفت و فرآورده های نفتی در آمریکا به پایینترین سطح در یک سال قبل رسیده است. با این وجود تقاضا برای سوختهای هواپیمایی ضعیف مانده و خرید فرآورده هایی مانند دیزل برای کامیونها و پلاستیک مطابق تقاضا برای کار و مصرف در خانه بالا رفته است.

آمار اوپک نشان میدهد که می تواند امسال طبق برنامه افزایش تولید جلو برود و همچنان روند رو به کاهش سطح ذخایر جهانی نفت ادامه پیدا کرده و به میانگین پنج ساله برگردند که سطح هدف گذاری شده از طرف این گروه تا اوت است.

بازارهای نفت هم نشان می دهند که عرضه هم اکنون محدود شده است. بهای نفت برنت برای تحویل فوری بالاتر از معاملات تحویل آتی است.

پیش بینیهای خوش بینانه

محدود شدن عرضه در بازار موجب موج خوش بینیهای مثبت از قیمتهای بالاتر نفت شده است. گروه گلدمن ساکس پیش بینی کرده که قیمت هر بشکه نفت برنت در سه ماهه سوم امسال به ۷۵ دلار می رسد. گروه تجاری نفت ترافیگورا درباره ماههای پیش رو بسیار خوش بین است و شرکت سوکار تریدینگ که واحد تجاری شرکت نفتی دولتی جمهوری آذربایجان است، پیش بینی کرده که قیمت نفت تا تابستان به ۸۰ دلار در هر بشکه صعود می کند و تا دو سال آینده سه رقمی می شود.

با این حال همچنان مشخص نیست که اوپک پلاس چه تصمیمی می گیرد. الکساندر نواک، معاون نخست وزیر روسیه اعلام نموده که این کشور خواهان افزایش تولید است و در ۱۴ فوریه اعلام نمود بازار هم اکنون متعادل شده است. عربستان سعودی محتاط تر بوده و از همتایانش خواسته است زخمهای فروپاشی قیمتها در سال قبل را به یاد بیاورند.

قیمتها همچنان بسیار پایینتر از سطحی است که بیشتر کشورهای اوپک برای پوشش هزینه بودجه به آن نیاز دارند و آژانس بین المللی انرژی انتظار عقب نشینی بازار در سه ماهه دوم را دارد برای اینکه سطح ذخایر باردیگر انباشته می شود.

اگر ریاض بخواهد مجموع افزایش تولید گروه را محدود کند، ابزار چانه زنی قدرتمندی دارد و آن انتخاب روند احیای یک میلیون بشکه در روز کاهش تولیدی است که به صورت داوطلبانه انجام داده است و این کاهش تولید مقرر است در آخر مارس خاتمه پیدا کند.

اما برخی در بازار انتظار دارند عربستان سعودی تولیدش را یکباره افزایش دهد. بالا نگه داشتن قیمتها موجب احیای سرمایه گذاری توسط شرکتهای حفاری نفت شیل می شود و موجی از عرضه جدید را راه می اندازد که تلاشهای این گروه را بی اثر می کند.

بر اساس گزارش بلومبرگ، جین استوارت، اقتصاددان انرژی جهانی در شرکت کورنر استون ماکرو چنین اظهار داشت: حتی افزایش تولید ۱.۵ میلیون بشکه ای برای تامین تقاضا کافی نخواهد بود.
1399/12/11
15:02:39
0.0 / 5
1114
تگهای خبر: انرژی , اوپك , تولید , حفاری
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۲

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز