مصوبات مجلس برای طرحهای افزایش بهره وری آب و ساماندهی رودخانه ها در سال آینده

مصوبات مجلس برای طرحهای افزایش بهره وری آب و ساماندهی رودخانه ها در سال آینده خبرگزاری نفت و گاز: نمایندگان مجلس مصوباتی را برای اصلاح شبکه آب روستایی، اجرای طرح های فاضلاب، اجرای طرحهای افزایش بهره وری آب و ساماندهی رودخانه های کشور در سال آینده به تصویب رساندند.


به گزارش خبرگزاری نفت و گاز به نقل از ایسنا، نمایندگان مجلس در جلسه علنی بعدازظهر امروز (سه شنبه) مجلس و در جریان بررسی جزئیات لایحه بودجه در بخش هزینه ای ردیف یک بند د تبصره هشت را به تصویب رساندند که برپایه آن ده درصد(%۱۰) وجوه حاصل از منابع دریافتی از مشترکان داخل شهرها که مبادرت به تفکیک ملک و افزایش واحد می کنند مبحث ماده (۱۱) قانون تشکیل شرکتهای آب و فاضلاب مصوب ۱۱ /۱۰ /۱۳۶۹ با اصلاحات و الحاقات بعدی صرف اصلاح شبکه آب روستایی همان استان برپایه شاخص جمعیت و کمبود آب آشامیدنی سالم خواهد شد.
در ردیف۲ بند د تبصره هشت هم آمده است شرکتهای آب و فاضلاب استانی مجازند حداکثر ده درصد (%۱۰) از منابع حاصل از مشارکت مالی، مصوب شورای اسلامی هر شهر مبحث تبصره (۳) قانون ایجاد تسهیلات برای توسعه طرحهای فاضلاب و بازسازی شبکه های آب شهری مصوب ۲۴ /۳ /۱۳۷۷ با اصلاحات و الحاقات بعدی را برای تسریع در اجرا و توسعه طرحهای ایجاد تأسیسات آب و فاضلاب با اولویت اجرای طرح های فاضلاب در شهرستان های همان استان هزینه کنند.
نمایندگان مجلس در بند ه تبصره ۸ مقرر کردند معادل مبلغ واریزی (حداکثر معادل دویست (۲۰۰) ریال به ازای هر متر مکعب برداشت آب از آبخوان ها متناسب با کشت غالب منطقه و میزان درآمد کشاورزان) بعد از مبادله موافقتنامه از محل ردیف ۵۲-۵۳۰۰۰۰ جدول شماره (۹) این قانون به ترتیب هفتاد درصد (۷۰%) جهت پرداخت خسارت نکشت به کشاورزان همان منطقه و برای تحقق اهداف برنامه های تعادل بخشی و بهبود بهره برداری آب و انجام مطالعه در دشتهایی که با فرونشست زمین مواجه می باشد و یافتن راهکارهای پیشگیری و برگرداندن آن به شرایط قبل در اختیار سازمان مدیریت منابع آب ایران و سی درصد (۳۰%) در اختیار وزارت جهاد کشاورزی برای اجرای طرح های افزایش بهره وری آب قرار می گیرد. آئین نامه اجرائی این بند توسط وزارت خانه های نیرو و جهاد کشاورزی و سازمان برنامه و بودجه کشور تهیه می شود و به تصویب هیأت وزیران می رسد.
در بند و تبصره ۸ هم آمده است به منظور پیشگیری و بازسازی خسارت ناشی از سیل و ساماندهی و لایروبی رودخانه ها و آب بندانها به شرکتهای آب منطقه ای استان ها و سازمان آب و برق خوزستان اجازه داده می شود بهره برداری از مصالح مازاد رودخانه ای و خاک مازاد آب بندانها را از راه مزایده و انعقاد قرارداد مشارکت عمومی- خصوصی، به پیمانکاران یا بهره برداران شن و ماسه ( با به کارگیری پیمانکاران دارای صلاحیت) به شرط واریز حقوق دولتی واگذار نماید. در صورت وصول درآمد مازاد بر عملیات تعیین شده در قرارداد، منابع حاصله به ردیف درآمدی ۱۶۰۱۴۹ واریز می گردد منابع حاصله از محل ردیف ۳۰ -۵۳۰۰۰۰ جدول شماره (۹) این قانون در اختیار شرکت مدیریت منابع آب ایران قرار می گیرد تا در چهارچوب موافقتنامه متبادله با سازمان برنامه و بودجه کشور صرف ساماندهی رودخانه های کشور شود. گزارش عملکرد مالی و عملیاتی این بند، هر سه ماه یکبار توسط وزارت نیرو به سازمان های مدیریت بحران کشور و برنامه و بودجه کشور ارسال می گردد. دستورالعمل اجرائی این بند ظرف مدت سه ماه از تاریخ ابلاغ این قانون توسط وزارت نیرو تهیه و ابلاغ می شود‪.‬1399/12/13
14:14:01
0.0 / 5
693
تگهای خبر: برق , حقوق , عملیات , وزارت نیرو
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز