تصویب عدم افزایش تولید نفت در نشست وزیران اوپك پلاس

تصویب عدم افزایش تولید نفت در نشست وزیران اوپك پلاس وزیران اوپک پلاس در نشست روز پنج شنبه تصمیم گرفتند محدودیت عرضه نفت را در ماه میلادی آینده تغییر ندهند.به گزارش خبرگزاری نفت و گاز به نقل از ایسنا، این توافق یک پیروزی برای عربستان سعودی است که اصرار داشت محدودیت عرضه در سطح فعلی ادامه پیدا کند. با تصمیم اوپک پلاس برای عدم افزایش تولید در آوریل، میزان عرضه محدودتر شده و هزینه های انرژی بالاتر می رود و ریسک تورم همزمان با واکسیناسیون کووید ۱۹ و خروج اقتصادها از رکود ناشی از پاندمی تقویت می شود.

وزیران اوپک پلاس درباره احیای تولید به میزان ۱.۵ میلیون بشکه در روز به مذاکره پرداختند اما بعد از درخواست شاهزاده عبدالعزیز بن سلمان، وزیر انرژی عربستان سعودی برای احتیاط بیشتر، موافقت کردند تولیدشان را در سطح فعلی نگه دارند و تنها با افزایش اندک تولید کشورهای روسیه و قزاقستان موافقت شد.

وزیر انرژی عربستان سعودی در اظهاراتی که بعد از این دیدار داشت، به زمان آخر کاهش تولید یک میلیون بشکه در روز که به صورت یکجانبه توسط این کشور انجام می شود، اشاره ای نکرد و به خبرنگاران اظهار داشت: هیچ عجله ای برای این کار نداریم.

آمریتا سن، تحلیلگر نفتی شرکت انرژی اسپکتس در لندن اظهار داشت: اوپک پلاس با این تصمیم، بازار را با کمبود عرضه مواجه می کند. قیمت نفت برنت در معاملات لندن حداکثر ۵.۷ درصد صعود کرد.

طبق اطلاعیه ای که در وبسایت اوپک انتشار یافت، روسیه و قزاقستان به علت الگوهای مصرف فصلی، اجازه یافتند تولیدشان را در آوریل به ترتیب به میزان ۱۳۰ هزار بشکه در روز و ۲۰ هزار بشکه در روز بالا برند. این دو کشور در فوریه و مارس هم اجازه یافته بودند تولیدشان را بالا برند در حالیکه سطح تولید سایر اعضا ثابت مانده بود.

اگرچه این تصمیم به تقویت درآمدهای نفتی اعضای اوپک و متحدانشان کمک می نماید اما این ریسک را به همراه دارد که شرکتهای حفاری شیل تولیدشان را در قیمت بالای ۶۰ دلار هر بشکه نفت باردیگر بالا برند.

بر اساس گزارش بلومبرگ، اوپک پلاس در اول آوریل برای مذاکره درباره سطح تولید ماه مه دیدار خواهد نمود.

منبع:

1399/12/15
12:36:17
0.0 / 5
636
تگهای خبر: انرژی , اوپك , تولید , حفاری
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۳

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز