كاهش قابل توجه ذخیره برفی در تهران

كاهش قابل توجه ذخیره برفی در تهران به گزارش خبرگزاری نفت و گاز نتایج حاصل از عملیات برف سنجی تهران در ایام آخر اسفندماه سال قبل و همینطور تحلیل تصاویر ماهواره ای، کاهش قابل توجه بودجه برفی حوضه آبریز سدها را نسبت به مدت مشابه سال ۹۹ نشان داده است.


به گزارش خبرگزاری نفت و گاز به نقل از ایسنا، بجز حوضه آبریز سد لار که توانست سهم مناسبی از آب معادل برف نسبت به مدت مشابه سال قبل داشته باشد، در سایر سامانه های تأمین کننده منابع آب استان وضعیت نگران کننده ای از کاهش آب معادل برف و افزایش دما، ثبت شده است.

در حوضه آبریز سد لتیان، ارتفاع آب معادل برف نسبت به سال قبل و دوره آماری دراز مدت به ترتیب به میزان ۱.۴۱ و ۱۲.۴۸ سانتی متر کاهش داشته که بر این اساس شاهد کاهش ۳۶.۲ درصدی حجم آب معادل برف برآورد شده نسبت به سال قبل هستیم.

در حوضه سد امیرکبیر ارتفاع آب معادل برف نسبت به سال قبل و دوره آماری بلندمدت به ترتیب به میزان ۱۳.۴۴ و ۲۲.۵۸ سانتی متر کاهش داشته است و حجم آب معادل برف برآورد شده به میزان ۷۷ درصد نسبت به سال قبل کاهش را نشان داده است.

طبق اعلام وزارت نیرو همینطور در حوضه سد طالقان ارتفاع آب معادل برف نسبت به سال قبل و دوره آماری بلندمدت به ترتیب به میزان ۸.۳۶ و ۶.۵۵ سانتی متر کاهش داشته که حجم آب معادل برف برآورد شده به میزان ۸۴.۸۱ درصد نسبت به سال قبل کاهش داشته است.

بر خلاف دیگر حوضه ها، در حوضه سد لار ارتفاع آب معادل برف نسبت به سال قبل با افزایش ۶.۲۳ سانتی متری مواجه بوده در حالیکه نسبت به دوره آماری بلندمدت به میزان ۴.۳۶ سانتی متر کاهش داشته است. در همین راستا حجم آب برآورد شده به میزان ۴۲.۳۵ نسبت به سال قبل افزایش را نشان داده است.

در مجموع با توجه به کاهش قابل توجه حجم آب معادل برف در حوضه آبریز سدها نسبت به متوسط دوره آماری ضروریست این مورد مد نظر متولیان برنامه ریزی منابع آب قرار گیرد.1400/01/25
21:33:14
5.0 / 5
712
تگهای خبر: عملیات , وزارت نیرو
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۳

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز