بلینكن:

به همه كارهای نگران كننده ایران می پردازیم!

به همه كارهای نگران كننده ایران می پردازیم! خبرگزاری نفت و گاز: وزیر امور خارجه آمریکا در پاسخ به خبرنگاران مواضع دولت بایدن را در قبال ایران تشریح نمود.


به گزارش خبرگزاری نفت و گاز به نقل از پایگاه اینترنتی مرکز آزادی مطبوعات آمریکا، آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه آمریکا در میز گردی که به شکل مجازی با خبرنگاران در این مرکز برگزار شد، در پاسخ به این پرسش که سیاست آمریکا نسبت به ایران خصوصاً کارهای آن در منطقه چیست و چگونه این مسائل از مذاکرات احیای توافق هسته ای در وین جدا می شوند، به طرح ادعاهایی مقابل ایران به این شرح پرداخت: ایران چالش ها و نگرانی های واضحی ایجاد می کند، همچون کارهای ثبات زدا در منطقه، پشتیبانی از تروریسم و طبعا نگرانی هایی که درباره سرکوب حقوق در داخل آن داریم و درباره یک برنامه هسته ای که سال ها در جامعه جهانی نگرانی های عمیقی درباره اهداف ایران به وجود آورده همین طور درباره ظرفیت رو به افزایشش برای تولید بالقوه یک سلاح هسته ای، مواد شکافت پذیر که خودش یک جور سلاح است. ما درباره تمام آنها نگرانیم.
علیرغم این که مقامات ایران بنا به فتوای مقام معظم رهبری کشورمان که تولید، نگهداری و به کارگیری تسلیحات هسته ای را حرام اعلام نموده اند، تاکید داشته اند برنامه هسته ای ایران اهداف صلح آمیز را دنبال می کند، بلینکن افزود: چند سال پیش با شرکای اروپایی، روسیه و چین در مذاکراتی با ایران مشارکت کردیم که بر نگرانی هایمان درباره برنامه هسته ای اش متمرکز بود. توافقی که حاصل شد، یعنی برجام، در قطع دسترسی ایران به ظرفیت تولید مواد شکافت پذیر برای یک سلاح در کوتاه مدت کار موثری انجام داد. آن چه به آن زمان گریز می گویند، مدت زمانی را که طول می کشید ایرلن برای یک سلاح اتمی مواد شکافت پذیر بسازد را هم برای مدتی بیش از یک سال به تعویق انداخت. سرزده ترین مقررات نظارت ها و بازرسی هایی را داشت که تابحال در یک توافق کنترل تسلیحاتی درباره اش مذاکره شده است.
وزیر امور خارجه آمریکا افزود: اما با توجه به این که درباره آن توافق مذاکره کردیم و حتی به نتیجه رساندیمش، به وضوح گفتیم که هر وقت لازم باشد مقابل کارهای ایران در زمینه های دیگری که قابل اعتراض بدانیم، تهدیدی مقابل صلح و امنیت ایجاد کنند همچون پشتیبانی از تروریسم، کارهای ثبات زدا در منطقه، حقوق بشر وارد عمل می شویم. این دقیقا کاری است که هنوز انجام می دهیم.
بلینکن اضافه کرد: بدین سبب این موارد اصلا مغایرت ندارند. مهمست هر جا که بتوانیم و هر قدر موثر که بتوانیم به چالش های به وجود آمده از جانب ایران بپردازیم و توانستیم این کار را در زمینه برنامه هسته ای آن انجام دهیم در صورتیکه سرسختانه در مقابل اقدامات در زمینه های دیگر ایستاده ایم. این سیاست ماست.
منبع:

1400/02/13
10:45:31
5.0 / 5
918
تگهای خبر: اینترنت , تولید , حقوق , مجازی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۱

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز