فردا با اتمام تونل ۱۱ كیلومتری آبرسانی به سد قوچم انجام می شود

بهره برداری كامل از سامانه انتقال طرح آزاد

بهره برداری كامل از سامانه انتقال طرح آزاد به گزارش خبرگزاری نفت و گاز معاون وزیر نیرو در امور آب و آبفا اظهار داشت: فردا سامانه انتقال طرح آزاد با اتمام تونل 11 کیلومتری آبرسانی به سد قوچم به بهره برداری کامل می رسد و با اجرای این طرح عظیم امکان آبرسانی شرب و صنعت به میزان 90 میلیون مترمکعب در سال به شهرهای سنندج، قروه و دهگلان مهیا می شود.


قاسم تقی زاده خامسی در گفت و گو با ایسنا، با اعلان اینکه سامانه انتقال آب طرح آزاد به طول ۸۸ کیلومتر بوده و در قالب دو فاز در دولت های یازدهم و دوازدهم به انجام رسیده است، اظهار نمود: ابتدا در مرداد ماه سال ۱۳۹۴ همزمان با بحران شدید آب آشامیدنی شهر سنندج فاز نخست این طرح شامل ۳۳ کیلومتر خط لوله و تونل، دو ایستگاه پمپاژ و خطوط انتقال برق و پست های مربوطه اش با دستور ریاست جمهوری به بهره برداری رسید و امکان انتقال آب آشامیدنی به شهر سنندج بوسیله سد قشلاق (وحدت) برقرار شد.
وی ادامه داد: فاز دوم این سامانه شامل ۴۴ کیلومتر خط لوله به قطر ۱۸۰۰ میلیمتر و همین طور پروژه پیچیده حفاری مکانیزه تونل به قطر تمام شده سه متر و به طول ۱۱ کیلومتر بوده که در وضعیت سخت زمین شناسی و در زیر تراژ آب زیرزمینی و نیز شرایط تحریم به پایان رسیده است. حفاری این تونل به وسیله دستگاه تی بی ام توسط مشارکت فرآب و نیمرخ به پایان رسیده است و عملیات لوله گذاری آن توسط قرارگاه خاتم الانبیاء (ص) (موسسه اروندان) انجام شده است.
معاون وزیر نیرو در امور آب و آبفا با اعلان اینکه با اتمام این تونل، سامانه طرح آزاد به طول ۸۸ کیلومتر تا سد قوچم تکمیل و امکان انتقال آب از سد آزاد به سد قوچم مهیا می شود، اظهار داشت: در دی ماه سال ۱۳۹۸ ایستگاه پمپاژ و پست برق مربوطه و انشعابات هفت گانه ۴۳۰۰ هکتار از اراضی مسیر سامانه انتقال با دستور وزیر نیرو افتتاح شده است.
بگفته خامسی برای راه اندازی این طرح تا این مقطع حدود ۱۲۰۰ میلیارد تومان شامل ۵۲۰ میلیارد تومان در بخش نخست و مبلغ ۶۸۰ میلیارد تومان در مرحله ی دوم هزینه شده و قابل ذکر است که از این مقدار ۹۰۰ میلیارد تومان از محل صندوق توسعه ملی تامین اعتبار و تخصیص داده شده و همین طور هزینه اتمام تونل ۱۱ کیلومتری حدود ۲۰۰ میلیارد تومان است.
وی اظهار نمود: از ثمرات این طرح می توان به افزایش میزان تولید محصولات باغی از ۵.۵ هزار تن به ۵۰ هزار تن در سال، اشتغالزایی بصورت مستقیم برای ۱۲۰۰ نفر و بطور غیرمستقیم برای ۱۸۵۰ نفر را اشاره نمود و همین طور در میزان مصرف آب جهت بهینه سازی مصرف به مقدار ۱۸ میلیون مترمکعب در سال صرفه جویی خواهد شد.
بگفته معاون وزیر نیرو در مجموع از برکات این طرح ارزش افزوده به وجود آمده ای است که از تغییر کاربری کشت دیم به آبی اتفاق می افتد که برای هر هکتار در حدود ۱۲ برابر خواهد شد و مجموعا کل درآمد حاصل از ۴۳۰۰ هکتار باغات در یکسال نزدیک به ۶۰۰ میلیارد تومان خواهد رسید.
خامسی با اعلان اینکه همین طور این تونل قادر به انتقال آب به میزان پنج مترمکعب در ثانیه بوده و ۷۵ میلیون مترمکعب آب قابل تنظیم سد قوچم را تامین خواهد کرد، اظهار داشت: کلیه اقدامات لازم برای شروع عملیات آبرسانی از سد قوچم به شهرهای قروه و دهگلان به پایان رسیده و اعتبار مورد نیاز این پروژه که حدود ۴۰۰ میلیارد تومان بوده که قسمتی از آن معادل ۵۵ میلیارد تومان بوده و در سال ۱۴۰۰ تامین شده است و ان شاالله در این دولت شاهد شروع این عملیات خواهیم بود.
وی با اعلان اینکه با اجرای این پروژه سالیانه ۳۲ میلیون مترمکعب آب مورد نیاز شهرهای قروه و دهگلان تامین خواهد شد، اظهار نمود: این پروژه شامل دو ایستگاه پمپاژ و حدود ۶۰ کیلومتر لوله گذاری است
بگفته معاون وزیر نیرو این طرح که یکی از بزرگترین طرح های انتقال آب در سطح استان است موجب توسعه، امنیت پایدار و رونق اقتصادی در استان خواهد شد.
منبع:

1400/03/03
20:52:00
5.0 / 5
576
تگهای خبر: برق , تحریم , تولید , حفاری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۲

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز