ضرورت تشكیل وزارت انرژی و سناریوهای آن از دید شریعتی

ضرورت تشكیل وزارت انرژی و سناریوهای آن از دید شریعتی به گزارش خبرگزاری نفت و گاز یک عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی با تاکید بر ضرورت تشکیل وزارت انرژی اشاره کرد: اگر دولت جدید بر این ضرورت واقف باشد، وقت مناسب اجرای آن ابتدای دولت سیزدهم است.


مالک شریعتی نیاسر در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به تصویب طرح تشکیل وزارت انرژی با تاکید بر ضرورت ایجاد این وزارتخانه درباره راه های تشکیل آن در دولت آینده، بیان کرد: ‏در سرفصل پنجم اولویت های ‎کمیسیون انرژی، اصلاح ساختار حکمرانی انرژی با تشکیل ‎وزارت انرژی مصوب شده است. اگر دولت جدید بر این ضرورت واقف باشد، وقت مناسب اجرای آن ابتدای دولت می باشد، چونکه با تثبیت وزرای جدید، مقاومت برای تغییرات ساختاری بالا می رود.
وی در ادامه اظهار نمود: یک ‏سناریو این است که وزیر پیشنهادی نفت همزمان سرپرست وزارت نیرو شود و در لایحه ای دوفوریتی، مجوز لازم از مجلس ستاندن شود تا نام و ساختار به وزارت انرژی تغییر کند. در این فرصت، وزیر نفت اصلاحات ساختاری لازم را دنبال کند. در این سناریو بخش آب ‎وزارت نیرو به وزارت جهادکشاورزی منتقل می شود.
نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی اشاره کرد: ‏سناریوی دوم این است که وزیر نیرو هم به مجلس معرفی می شود، اما بعد از تغییرات با لایحه دوفوریتی فوق الذکر، بخش آب وزارت نیرو با بخش منابع طبیعی وزارت جهادکشاورزی و سازمان حفاظت محیط زیست، مجموعا به وزارتخانه "آب، منابع طبیعی و محیط زیست" تغییر نام می دهد. سناریوی اول و دوم در کوتاه مدت قابل تحقق است.
این عضو کمیسیون انرژی مجلس در ادامه اشاره کرد: اما در سناریوی سوم که برای میان مدت مناسب می باشد، وزرای نفت و نیرو، زیر نظر معاون راهبردی انرژی رئیس جمهور (دبیرخانه شورای عالی انرژی) فعالیت می نمایند تا مقدمات طراحی ساختار بهینه برای ‎ وزارت انرژی را فراهم نموده، تا آن زمان هم بصورت هماهنگ با یکدیگر حکمرانی انرژی را یکپارچه دنبال کنند.
شریعتی اضافه کرد: ‏کمیته اصلاح ساختار حکمرانی کمیسیون انرژی، تمام سناریوها را بررسی و در قالب طرح دنبال کرده است. اما بهتر است با تفاهم دوجانبه، لایحه از طرف دولت تهیه و ارسال شود. در هر سه سناریو، برای کاهش تصدی گری و سبک کردن بار ‎وزارت انرژی از بنگاه داری، تدبیر مناسب پیش بینی شده است.
منبع:

1400/04/13
12:07:37
5.0 / 5
482
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۵

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز