وزیر نیرو عنوان كرد

کشور، درگیر خشکسالی بی سابقه در ۵۲ سال گذشته

کشور، درگیر خشکسالی بی سابقه در ۵۲ سال گذشته خوزستان وزیر نیرو اظهار داشت: در یک خشکسالی خیلی سخت در کشور به سر می بریم.علی اکبر محرابیان در نشست بررسی مشکلات آب و فاضلاب خوزستان که شامگاه ۱۰ مهرماه در اهواز برگزار شد، با اشاره به اینکه از کمبودها همه ناراحت هستیم، اظهار نمود: در یک خشکسالی خیلی سخت در کشور به سر می بریم و برپایه آمار و گزارش ها در ۵۲ سال قبل این خشکسالی بی سابقه بوده است.

به گزارش خبرگزاری نفت و گاز به نقل از ایسنا، وی ادامه داد: شرایط خشکسالی با شرایط ترسالی و نرمال متفاوت می باشد و الان باید در این وضعیت خشکسالی در مصرف آب آشامیدنی، آب کشاورزی و مدیریت منابع آبی متفاوت عمل نماییم.

وزیر نیرو اظهار داشت: در خوزستان باید مدیران، مسئولان، مردم، کشاورزان و صنعتگران با عنایت به شرایط موجود بشکلی برنامه ریزی کنند تا با کمترین مشکل، این سال سخت را پشت سر بگذاریم.

محرابیان با اشاره به اینکه در وزارت نیرو مهم ترین حوزه ای که به دنبال بهترین برنامه ریزی برای آن هستیم حوزه خوزستان است، اظهار داشت: همه تلاش را خواهیم کرد تا برای آب آشامیدنی مردم از نظر کمی مشکلی پیش نیاید و برای بحث کیفیت هم با استفاده از امکانات موجود در استان و کشور بگونه ای برنامه ریزی خواهیم کرد تا مردم با کمترین مشکل این سال سخت را پشت سر بگذارند.

وی ضمن اشاره به این که تلاش خواهیم کرد تا این سال سخت از نظر آبی با کمترین مشکل پشت سر گذاشته شود، اظهار داشت: دائم مسایل خوزستان پایش می شود و در این حوزه تصمیمات خوبی اتخاذ شده است که اگر اتخاذ نمی شد با شرایط سخت تری مواجه می شدیم.

وزیر نیرو با اشاره به اینکه در شرایط موجود باید همکاریهای بین دستگاهی و بین قوه ای را خیلی بیشتر از گذشته داشته باشیم تا مردم سختی کمتری متحمل شوند، اضافه کرد: آب متعلق به مردم است؛ اگر خوب مدیریت شود مردم منتفع و اگر بد مدیریت شود مردم ضرر خواهند کرد.

محرابیان اظهار داشت: اغلب عدم رعایت الگوی کشت و مدیریت مصرف آب در ارتباط با بخش هایی است که کلان آب مصرف می کنند و اما این بخش ها باید همکاری داشته باشند تا بتوانیم این شرایط سخت را پشت بگذاریم.

وی با اشاره به اینکه در خوزستان طرح های گوناگونی برای حل مشکل آب آشامیدنی داریم، اضافه کرد: همه طرح های آبرسانی در خوزستان باید فعال شوند، بخصوص طرح هایی که میزان پیشرفت فیزیکی بیشتری دارند باید در اولویت قرار دهیم و در اسرع وقت به اتمام برسانیم.

وزیر نیرو ضمن اشاره به طرح آبرسانی غدیر اظهار داشت: در طرح غدیر در شرایط موجود در کمیت و کیفیت مشکل داریم. در اجرای طرح میان مدت غدیر به دنبال افزایش حجم آب غدیر به ۲۰ متر مکعب هستیم. همینطور به دنبال آن هستیم تا این بخش از آب غدیر را از آب گوارای دز تأمین نماییم.

محرابیان افزود: تلاش خواهیم کرد در ۶ ماهه اول سال آینده بتوانیم ۱۰ متر مکعب حجم آب در طرح غدیر را به ۲۰ متر مکعب برسانیم و این حجم را از منبع سد دز تأمین نماییم.

وی اضافه کرد: سرعت اجرای پروژه آبرسانی غدیر در طول یک ماه اخیر بالا رفته است اما این سرعت مطلوب نمی باشد و باید شاهد افزایش سرعت اجرای طرح میان مدت غدیر باشیم.

وزیر نیرو ضمن اشاره به بحث فاضلاب شهرهای خوزستان اظهار داشت: برای فاضلاب شرق اهواز، تصفیه خانه آماده است و پذیرش آزمایشی این تصفیه خانه انجام شده است. هم اکنون ۸۲ جبهه کاری در اهواز فعال گشته است که البته انتظار داریم این جبهه های کاری افزایش یابد.

محرابیان افزود: مسئله فاضلاب شبکه غرب اهواز هم باید به سرعت پیگیری شود و به مناقصه برود تا بتوانیم بعد از انتخاب پیمانکار، کار را در غرب اهواز هم تکمیل نماییم.

وی با اشاره به اینکه تصمیم گرفته ایم برای خوزستان ۲۰۰ هزار متر مکعب آب شیرین کن ایجاد نماییم، اظهار داشت: برای تأمین آب دائم شهرهای خوزستان علاوه بر طرح های آبرسانی، ۲۰۰ هزار متر مکعب آب شیرین کن طی چهار سال آینده ایجاد خواهیم کرد تا با پشتیبانی این آب شیرین کن ها مشکل آبی در شهرهای خوزستان نداشته باشیم.
1400/07/11
10:08:36
5.0 / 5
93
تگهای خبر: صنعت , كیفیت , وزارت نیرو
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۴

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز