افزایش تولید واقعی اوپک چه میزان خواهد بود؟

افزایش تولید واقعی اوپک چه میزان خواهد بود؟ به گزارش خبرگزاری نفت و گاز دو هفته پیش وزیران اوپک پلاس در دیدار آنلاینی که داشتند، بدون توجه به وضعیت بحران بازار گاز، تایید کردند تولیدشان هر ماه ۴۰۰ هزار بشکه در روز افزایش پیدا خواهد نمود تا محدودیت عرضه ۵.۸ میلیون بشکه در روز خاتمه پیدا کند.به گزارش خبرگزاری نفت و گاز به نقل از ایسنا، این گروه در ژوییه توافق کردند تولیدش را هر ماه تا آوریل سال ۲۰۲۲ به میزان ۴۰۰ هزار بشکه در روز افزایش دهد تا به محدودیت عرضه ۵.۸ میلیون بشکه در روز خاتمه دهد.

اوپک پلاس به تازگی برای افزایش سریع تر تولید از جانب مصرف کنندگان بزرگ همچون آمریکا تحت فشار قرار گرفته است. این گروه که همچنان ریزش سال قبل قیمتها را از یاد نبرده، نگران است با افزایش ناگهانی یا بیش از اندازه تولید، جشن قیمت نفت بهم بریزد. اما شاید بازار قدرت این گروه در افزایش ظرفیت تولید را بیش از اندازه دست بالا گرفته است.

طبق یک بررسی اخیر، تنها شمار معدودی از اعضای اوپک قادر هستند طبق سهمیه تولید بالاتر، نفت تولید کنند. آمریتا سن، تحلیلگر انرژی اسپکتس به رویترز اظهار داشت: تنها عربستان سعودی، امارات متحده عربی، کویت، عراق و جمهوری آذربایجان در موقعیتی هستند که می توانند تولیدشان را طبق سهمیه تولید اوپک بالا برند در حالیکه هشت عضو دیگر احیانا به علت افت شدید تولید و سالها سرمایه گذاری اندک، برای بالا بردن سطح تولید به مشکل برمی خورند.

طبق این گزارش، تولید نیجریه و آنگولا شدیدترین صدمه را دیده و این دو کشور به مدت بیشتر از یک سال است که به صورت متوسط ۲۷۶ هزار بشکه در روز پایین تر از سهمیه نفت تولید می کنند.

طبق آمار رفینیتیو، مجموع سهمیه تولید این دو کشور در اوپک ۲.۸۳ میلیون بشکه در روز است اما نیجریه از ژوییه سال قبل و آنگولا از سپتامبر سال ۲۰۲۰ موفق نشده است طبق این سهمیه نفت تولید نماید.

اما تنها تولیدکنندگان اوپک نیستند که برای افزایش تولید نفت به سختی تقلا می کنند. دن یرگین، نایب رئیس شرکت تحقیقاتی HIS Markit می گوید معکوس کردن روند کاهش تولید نفت شیل به علت کاهش چشم گیر سرمایه گذاری حدودا غیرقابل اجتناب است و تنها مدتی بعد با روند آهسته ای بهبود پیدا می کند. افت چاه های نفت شیل فوق العاده سریع بوده و ازاین رو به حفاری مستمر نیاز دارد تا عرضه از دست رفته جبران شود.

شرکت مشاوره انرژی نروژی "ریستاد انرژی" به تازگی اخطار داده که امکان دارد ذخایر قطعی غول های نفتی در مدت ۱۵ سال به علت اینکه اکتشافات جدیدی انجام نگرفته است، کمتر شود.

ذخایر نفت و گاز غول های نفتی شامل اکسون موبیل، بریتیش پترولیوم، شل، شورون، توتال و انی همگی کاهش پیدا کرده است چونکه اکتشافات جدیدی انجام نشده تا جایگزین چاه های قدیمی شود. این یک مشکل بلندمدت است که اثرات آن امکان دارد به این زودی ملموس نباشد. با این وجود افزایش ضدیت با سرمایه گذاریهای نفت و گاز تغییر این روند را دشوار کرده است.

بر اساس گزارش اویل پرایس، در واقع شرکتهای شیل آمریکا بعد از اینکه کاهش بدهی و تقویت سود نقدی سهامداران را به حفاری جدید اولویت دادند، حالا با یک دوراهی واقعی روبرو شده اند و بهره وری چاه های آنها درحال افت است. بر اساس گزارش اداره اطلاعات انرژی آمریکا، این کشور در ژوییه سال میلادی جاری ۵۹۵۷ چاه حفاری شده اما نیمه کامل داشت که پایینترین نرخ ماهانه از نوامبر سال ۲۰۱۷ به حساب می آید. در این نرخ، تولیدکنندگان شیل باید حفاری چاه های جدید را به میزان قابل ملاحظه ای بالا برند تا روند تولید فعلی را حفظ کنند.
1400/07/25
23:21:51
5.0 / 5
375
تگهای خبر: انرژی , اوپك , تولید , حفاری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۳

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز