فروش نفت ایران افزایش می یابد

فروش نفت ایران افزایش می یابد به گزارش خبرگزاری نفت و گاز نماینده سابق ایران در اوپک اظهار داشت: درصورتی که تحریم های ایران هم لغو نشود باز هم امکان دارد کشورهای آسیایی با ایران قراردادهایی را در مورد خرید نفت منعقد کنند، در حال حاضر بالای یک میلیون بشکه نفت صادر می شود و بعید نیست که این میزان افزایش یابد و تعداد خریداران نفت ایران بیشتر از حال حاضر شوند.


محمد خطیبی در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به اینکه وضعیت بازار بگونه ای است که تقاضا به سرعت به حالت پیش از کرونا باز می گردد و درحال رشد بوده اما عرضه نمی تواند به همان تناسب افزایش یابد بنابراین بازار با یک افزایش قیمت مواجه می باشد، اظهار نمود: علیرغم این که مصرف کنندگان بزرگ از ذخایر خود برداشت می کنند اما شرایط بازار متعادل نیست.
وی با تکیه بر این که شرایط فعلی بازار مبین اوضاع نامطلوب بازار و عدم کفایت عرضه است، اظهار داشت: در چنین شرایطی برخی کشورها همچون هند، ژاپن و کره پالایشگاه های خویش را برای خرید نفت از ایران آماده می کنند، امکان دارد این کشورها با آمریکا مذاکره و بدون توجه به رفع تحریم ها مبادرت به آماده سازی پالایشگاه ها کرده باشند.
نماینده سابق ایران در اوپک با اشاره به اینکه حتی امکان دارد این کشورها با آمریکا هم مذاکره ای نداشته باشند و باتوجه به نیاز خودشان تمایل به خرید نفت از ایران داشته باشند، اظهار نمود: باتوجه به رشد تقاضا و ناتوانی عرضه در تأمین تقاضا بعید نیست که گرفتار یک کمبود در بازار شویم.
خطیبی اضافه کرد: به مرور زمان این کمبود در بازار بیشتر نمایان می شود چونکه با رشد سالیانه تقاضا هم مواجه هستیم، البته باورود به فصل تابستان وفصل پائیز وزمستان سال آینده شاهد رشد تقاضا خواهیم بود در این شرایط این کشورها تمایل دارند امنیت عرضه نفت ونیازمصرفی خویش را از الان تأمین کنند، در چند جا به کاهش قیمت ها درفصل بهار اشاره شده که بهتراست به جای کاهش قیمتها ازتعدیل قیمت ها استفاده گردد.
ایران یک منبع مطمئن در بازار نفت است
وی خاطرنشان کرد: باتوجه به این که تولیدکنندگان با حداکثر ظرفیت فعالیت می نمایند تأمین مازاد تقاضا مشکل خواهد بود، در این شرایط یک منبع مطمئن به نام ایران وجود دارد که همه می دانند به علت تحریم ها از تمام پتانسیل خود استفاده نمی کند، ازاین رو تلاش می کنند که تا دیر نشده از این پتانسیل استفاده کنند، هر کشوری زودتر وارد کار شود تصمیم خردمندانه ای گرفته چونکه امکان دارد اگر دیر شود پتانسیل ایران هم پر شود و جایی برای تأمین تقاضا وجود نداشته باشد.
نماینده سابق ایران در اوپک با اشاره به اینکه شرایط بازار و نیاز کشورها بگونه ای است که تحریم ها دیگر معنایی ندارد، اظهار داشت: بحث تحریم روسیه که عنوان شد، آمریکایی ها بیانیه دادند و اعلام نمودند که تحریم های روسیه منهای انرژی است، یعنی به هیچ عنوان تحریم جدیدی در حوز انرژی اعمال نخواهد شد، درحالی که تنش ها با اکراین و روسیه بسیار جدی است.
خطیبی با اشاره به اینکه علیرغم این که آمریکا اعلام نمود که تحریم های سنگینی ضد روسیه اعمال می کند اما انرژی شامل آن نشد چونکه می دانند اگر انرژی تحرم شود بحران بزرگ ایجاد خواهد شد که قیمت ها دیگر قابل پیش بینی نیست، اظهار داشت: وضعیت فعلی نشان داده است که بازار بسیار حساس شده است و تحریم ها دیگر پاسخگو نیست.
به قول وی به نظر کشورهای اروپایی قصد دارند تا آخرین نفس با آمریکایی ها همکاری کنند اما کشورهای آسیایی به فکر خودشان افتادن تا راهی برای پاسخ به تقاضا بیابند بنابراین هم مبادرت به آماده سازی پالایشگاه های خود برای ورود نفت ایران کرده اند.
بعید نیست قیمت ها بالا بماند
نماینده سابق ایران در اوپک ضمن اشاره به وضعیت قیمت ها در بازار نفت در صورت شکست توافق و عدم تحقق برجام، اظهار داشت: با شروع فصل بهار قیمت ها تا حدودی کاسته می شود یعنی سیستم های گرمایشی خاموش می شود اما مجدد در اواخر تابستان به شدت تقاضا رشد خواهد نمود و بازار نیازمند عرضه جدید است.
خطیبی با اشاره به اینکه عرضه جدید به علت کاهش سرمایه گذاری ها کاسته شده و در خیلی بخش ها کلا سرمایه گذاری صورت نگرفته است، اضافه کرد: این در شرایطی است که اگر سرمایه گذاری نداشته باشیم عرضه جدیدی هم نخواهد بود، علت این مسئله تحریم ها کرونا و یا جود نا امنی در بازار نفت می باشد، بازار هم به این مسئله واکنش نشان داده است و بعید نیست که قیمت ها از مرز ۱۰۰ دلار هم بگذرد و در سطوح بالا باقی بماند.
به نقل از ایشان، اگر وضعیت اوکراین و روسیه و آمریکا بدتر از حال حاضر شود امکان دارد اوضاع بازار نفت در شرایط بدتری قرار بگیرد، در این بین کشورهای آسیایی باید به فکر امنیت انرژی خودشان باشند و ایران یکی از منابع مطمئن است که نشان داده کشورها می توانند روی آن حساب باز کنند.
منبع:

1400/12/06
20:41:25
5.0 / 5
202
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۳

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز