معاون وزیر صمت خبر داد:

صادرات ۱۲ میلیارد دلاری صنایع معدنی و سهم ۳۸ درصد از ارزش بورس

صادرات ۱۲ میلیارد دلاری صنایع معدنی و سهم ۳۸ درصد از ارزش بورس معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت اظهار داشت: حالا صادرات سالیانه بخش معدن و صنایع معدنی کشور به بالای 12 میلیارد دلار بالا رفته و 38 درصد ارزش بازار بورس ایران متعلق به شرکت های این بخش است.


به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، «وجیه الله جعفری» در اولین همایش بوکسیت، آلومینا، آلومینیوم و توسعه پایدار در محل هتل المپیک تهران گفت: برای افزایش ارزش افزوده در بخش معادن و صنایع معدنی، اجرای طرح های جامع صنایع فولاد، آلومینیوم، مس، طلا و زغال سنگ در ایمیدرو مورد توجه جدی قرار گرفته است.
وی بیان داشت: باتوجه به رشد ارزش افزوده در زنجیره صنایع مختلف، حالا صادرات صنایع معدنی کشور به بالای ۱۲ میلیارد دلار بالا رفته است.
معاون وزیر صمت اشاره کرد: حالا ۳۸ درصد ارزش بازار بورس ایران متعلق به شرکت های بخش معدن و صنایع معدنی است و ارزش افزوده این بخش در حدود هفت سال قبل نزدیک به ۵۰ درصد رشد داشته است.
وی افزود: هم اکنون در صنعت فولاد توسعه خوبی حاصل شده است، بطوریکه در زنجیره صنعت فولاد هدف ما تولید ۵۵ میلیون تن محصولات فولادی در سال ۱۴۰۴ است.
جعفری افزود: حالا در صنعت فولاد برای تولید ۴۴ میلیون تن ظرفیت سازی شده، در صورتیکه میزان تولید محصولات فولادی کشور اکنون به بالای ۳۰ میلیون تن بالا رفته است
وی اشاره کرد: پارینه برنامه ریزی برای توسعه صنایع بزرگ همراه با تامین آب و برق مورد نیاز مورد توجه قرار گرفت که در صورت تحقق این مهم، در آینده با مشکل تامین آب و برق در این صنایع بزرگ مواجه نخواهیم بود.
معاون وزیر صمت با اعلان اینکه تامین برق برای صنایع و مجموعه های معدنی، یکی از با اهمیت ترین چالش های زیرساختی صنایع کشور است، بیان داشت: در زمینه تامین برق مورد نیاز شرکت های بزرگ برنامه ریزی هایی برای تولید ۱۲ هزار مگاوات برق توسط این صنایع از سال ۱۴۰۰ انجام شده و قراردادهای اولیه آن منعقد شده است.
جعفری همین طور به طرح های انتقال آب به مناطق صنعتی کشور اشاره نمود و اظهار داشت: بمنظور تامین پایدار آب صنایع کشور، علاوه بر استفاده از پساب صنعتی و آب های ژرف، راه اندازی خط انتقال آب از خلیج فارس و دریای عمان به مناطق صنعتی در دست بررسی و اجراست.
وی به موضوع تامین مواد اولیه مورد نیاز صنایع آلومینیوم کشور نیز اشاره نمود و اظهار داشت: ذخایر مواد اولیه دیگری جایگزین اکسید در کشور وجود دارد که با استحصال آنها به تولید پایدار آلومینیوم در کشور خواهیم رسید.
معاون وزیر صمت همین طور به عقد قراردادهای فرامرزی و دریافت پروانه بهره برداری از برخی معادن در خارج از کشور اشاره نمود.
ارتقای ۷ پله ای رتبه ایران در تولید آلومینیوم
در این همایش، «تورج زارع» رئیس شورای سیاست گذاری اولین همایش بوکسیت، آلومینا، آلومینیوم و توسعه پایدار، گفت: سالیانه در حدود ۸۰ هزار تن از پودر آلومینای تولیدی بمنظور تولید فلز آلومینیوم به مصرف می رسد و ۱۶۰ هزار تن نیز بوسیله بورس فروخته می شود.
وی تصریح کرد: ظرفیت تولید آلومینیوم در کشور سالیانه ۷۰۰ هزار تن است و ایران در سه سال قبل با بهره برداری از واحدهای جدید جایگاه خودرا از بیست و یکم جهان به چهاردهم جهان ارتقا داده است.
رییس شورای سیاست گذاری این همایش بیان داشت: برای تولید ۷۰۰ هزار تن آلومینیوم نیازمند استفاده از یک میلیون و ۴۰۰ هزار تن پودر آلومینا هستیم که حالا فقط ۲۵۰ هزار تن آن در داخل کشور تولید و بقیه از خارج تامین می شود.
زارع اشاره کرد: ایران کشور فقیری در موضوع منابع بوکسیت شمرده می شود که خاک های بوکسیت موجود در آن عمدتاً از نوع «شیلی» و «کم عیار» است و مناسب تولید پودر آلومینا نیست، اما باتوجه به مزیت انرژی ارزان در کشورمان و با انجام کارهای دانش بنیان، پُرعیارسازی آنها و تولید پودر آلومینا از همین خاک ها در دستور کار قرار گرفته است.
وی اشاره کرد: بخش زیادی از دانش این مساله بومی و بخش کمی نیز وابسته به خارج از کشور است و فقط شرکت آلومینای ایران (وابسته به ایمیدرو) برنامه تولید سالیانه ۵۰۰ هزار تن پودر آلومینا از بوکسیت های کم عیار را در برنامه دارد. همین طور با مدیریت ایمیدرو ایجاد ظرفیت ۸۰۰ هزار تنی تولید پودر آلومینا در جنوب کشور در دستور کار قرار گرفته است.
رییس شورای سیاست گذاری اولین همایش بوکسیت، آلومینا، آلومینیوم و توسعه پایدار، در ادامه از برنامه ریزی شرکتها برای صادرات ۳۵۰ هزار تن شمش آلومینیوم در سال ۱۴۰۱ آگاهی داد و اظهار داشت: پارینه ۲۰۰ هزار تن از این محصول روانه بازارهای صادراتی شد.
وی گفت: عمده صادرات شمش آلومینیوم به ترکیه، چین و عراق انجام می شود و جنگ روسیه و اوکراین در ماه های گذشته سبب افزایش قیمت آلومینیوم به حتی چهار هزار دلار در هر تن شد که فرصت مناسبی برای توسعه صادرات در اختیار شرکت های ایرانی قرار داد.
زارع اشاره کرد: آلومینیوم ماده اولیه بسیاری صنایع همچون خودروسازی، شوینده ها، ساختمان سازی، حمل و نقل و بسته بندی است.
وی اظهار داشت: ظرفیت سالیانه تولید آلومینیوم در جهان ۶۸ میلیون تن است که از سال ۲۰۱۰ تا ۲۰۲۰ با رشد سالیانه ۶.۵ درصدی تقاضا برای این محصول در جهان مواجه بوده ایم.

1401/02/27
23:06:42
5.0 / 5
224
تگهای خبر: انرژی , برق , تجارت , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۱

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز