پایان کار آمریکایی طرفدار برجام!

پایان کار آمریکایی طرفدار برجام! خبرگزاری نفت و گاز: خبرگزاری نفت و گاز: در صورتیکه مذاکرات احیای برجام بیش از یک سال است در بلاتکلیفی به سر می برد، مرخصی الزامی و ناگهانی مذاکره کننده ارشد آمریکا در بحث هسته ای، سرنوشت توافق هسته ای 2015 را بیش از پیش به محاق برد.


برخی تغییر رابرت مالی نماینده ویژه آمریکا در امور ایران و سرپرست تیم مذاکره کننده این کشور در مذاکرات احیای برجام را شروع فصلی تازه از مذاکرات و تفاهم میان ایران و آمریکا قلمداد می کنند و برخی پایان دو دهه تلاش دیپلماتیک و مسالمت آمیز برای حل و فصل مناقشه هسته ای و آن چه در نتیجه این تلاش تحت عنوان "برجام" به دست آمد.
به گزارش خبرگزاری نفت و گاز به نقل از ایسنا، رابرت مالی از ژانویه سال ۲۰۲۱ به سمت فرستاده ویژه دولت در امور ایران در دولت جو بایدن منصوب گردید. وی در دوره باراک اوباما نیز با عنوان دستیار ویژه رییس جمهور ایالات متحده و هماهنگ کننده امور خاور میانه، آفریقای شمالی و منطقه خلیج فارس کار می کرد. رابرت مالی از کارشناسان تیم مذاکراتی آمریکا در روند مذاکرات سال ۲۰۱۵ بود.
مالی در دولت بایدن مسئول مذاکرات احیای برجام بود و پس از روی کار آمدن دولت سید ابراهیم رئیسی نیز این مسئولیت را برعهده داشت. آمریکا پس از خروج از برجام بطور مستقیم در مذاکرات احیای برجام حضور داشت و نمایندگان آمریکا هر چند در وین حضور داشتند، توسط نماینده اتحادیه اروپا در جریان مذاکرات ایران و ۱+۴ قرار می گرفتند.
در آخر سال ۱۴۰۰ مذاکرات احیای برجام تحت تاثیر حمله روسیه به اوکراین و نیز موانع و سنگ اندازی های آمریکا بر سر رفع تحریم های ایران به گونه ای تضمین شده برای یک دوره طولانی متوقف گردید. در دو سال قبل تماس ها میان ایران و نماینده اتحادیه اروپا بطور غیررسمی در قالب احیای برجام برقرار بوده است.
در ماه های اخیر مذاکرات با واسطه میان ایران و آمریکا برای آزادی زندانیان دو تابعیتی آمریکایی ـ ایرانی، پول های بلوکه شده ایران و... در جریان بود که بنا بر گزارش رسانه های غربی رابرت مالی در این مذاکرات نقش موثری داشته است. رسانه های خارجی هم چنین مدعی شدند که در روند این مذاکرات مالی در ماه ژوئن چند بار با امیر سعید ایروانی، سفیر و نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد، دیدار کرده است.
این خبر از طرف مقامات رسمی ایران و آمریکا تا کنون تایید نشده است.
رابرت مالی از طرف افراد و احزاب تندرو مخالف توافق هسته ای ۲۰۱۵ و نیز هر گونه توافق و مصالحه با ایران همیشه تحت فشار بوده است و حتی برخی بطور صریح وی را به "همدردی با حکومت ایران و دشمنی با اسرائیل" متهم کردند. در عین حال برخی معتقدند وی در ایران نیز مخالفان جدی دارد و برخی افراد و گروههای تندرو مخالف احیای برجام برای تغییر او اعمال نفوذ کردند.
در عین حال، مالی در میان اعضای تیم مذاکره کننده آمریکا همچون دیپلمات هایی بود که نسبت به توافق و حل و فصل مساله هسته ای ایران نگاهی "مثبت" داشت و در رفع موانع تحریمی در توافق ۲۰۱۵ بسیار نقش موثری ایفا کرد. با اینحال مواضع سال قبل وی در ارتباط با تحولات و اعتراضات سیاسی داخلی ایران نشان داد که او به همان اندازه که در دولت اوباما پیگیر سیاست های دولت وقت بود، در دولت بایدن نیز پیگیر سیاست های این دولت در قبال ایران است.
اوایل تیرماه سال جاری اخباری ضد و نقیض از برکناری رابرت مالی و نیز به مرخصی الزامی رفتن وی در رسانه های آمریکایی منتشر گردید. بعد از آن رابرت مالی در دهم تیرماه، (۲۹ ژوئن) در بیانیه کوتاهی که در اختیار رسانه های آمریکایی گذاشته بود، تایید نمود که از چندین هفته قبل به علت تحقیقاتی که در مورد مجوز دسترسی های امنیتی وی در جریان بوده، در مرخصی به سر می برد. رسانه های آمریکایی نوشته بودند که رابرت مالی در مظان سو استفاده از اطلاعات محرمانه است.
او گفته بود «به من اطلاع داده شده که مجوز دسترسی امنیتی من در دست بررسی می باشد. اطلاعات دیگری در اختیارم گذاشته نشده، اما انتظار دارم تحقیقات به زودی به نفع من تمام شود. در عین حال من مرخصی هستم.»
این خبر در حالی منتشر گردید که در محافل و نشست های غیررسمی این مساله که نماینده ویژه ایالات متحده آمریکا در امور ایران، مدت زمانی طولانی است حضور ندارد سوال برانگیز شده بود. خیلی از مفسرین اعلام نمودند که حتی پیش از اعلام خبر به مرخصی رفتن رابرت مالی، نقش وی در امور ایران بسیار کمرنگ شده بود.
نیویورک تایمز در این خصوص نوشت، زمانی که دولت بایدن، مذاکرات غیرمستقیمی را با مقام های ایرانی در عمان و در بهار سال جاری انجام داد، این «برت مک گورک» مقام ارشد کاخ سفید در امور غرب آسیا بود که نقش رهبری هیأت آمریکایی را بر عهده داشت.
در عین حال تحقیقات پیرامون اتهامات مطرح شده مقابل رابرت مالی هم چنان ادامه دارد و هنوز مشخص نیست، اما نمایندگان کنگره مظنون هستند که اطلاعات محرمانه ای که موجب تعلیق او از کار شده به مذاکرات دیپلماتیک با ایران ارتباط دارد.
یک ماه بعد از شروع انتشار گزارش ها در رسانه های آمریکا درباره ی نماینده ویژه دولت ایالات متحده در امور ایران روز جمعه ۲۳ تیرماه حساب توئیتر این دفتر نام و عکس رابرت مالی را حذف و آنرا به پایین این صفحه انتقال داد. این دفتر بدون ارائه توضیحی در این رابطه، نام و تصویر آبرام پالی را که تا قبل از این معاون رابرت مالی محسوب می شد، در محل عکس و نام رابرت مالی قرار داد.
رسانه ها این احتمال را می دهند که این اتفاق به مفهوم پایان کار مالی در سمت نماینده ویژه آمریکا در امور ایران باشد.
سید محمد مرندی استاد دانشگاه تهران در گفت و گو با ایسنا با اشاره به اخبار در رابطه با کناره گیری رابرت مالی از سمت خود اظهار داشت: تغییر احتمالی دیپلمات های آمریکایی در روند مذاکرات هیچ گاه تاثیری نگذاشته و نمی گذارد.
وی اشاره کرد: افکار عمومی از وقتی در رسانه ها خبر مربوط به تحقیق درباره ی رابرت مالی اعلام گردید متوجه غیبت وی شدند، اما شواهد نشان می داد مدت زمان زیادی بود که وی در محل کار خود و بر سر کارش حاضر نبود.
مرندی افزود: برخی اخبار که درباره ی آزادی زندانیان ایرانی ـ آمریکایی، پول های بلوکه شده ایران در عراق و مباحثی دیگر در رسانه ها می شنویم، پس از غیبت وی و به مرخصی رفتن او مطرح گردیده است که این نشان میدهد سیاست های کلان در آمریکا جای دیگری تصمیم گرفته می شود و رفت و آمد افراد تاثیر چندانی در این موضوعات ندارد.
این استاد دانشگاه اشاره کرد: برای ایران نیز این تغییرات و دلیلهای آن مهم نیستند. تنها مساله مهم سیاست ها و رویکرد دولت آمریکاست. برای ایران مهمست که سیاست ها به توافقی بینجامد که در آن آمریکا به اجرای تعهداتش پایبند باشد و رفتاری که در اجرای توافق ۲۰۱۵ داشت را دیگر تکرار نکند. به عبارتی اینگونه نباشد که ایران به تعهداتش پایبند باشد اما آمریکا نه.
مرندی اشاره کرد: در هر حال، توافق باید "منطقی" و اجرای آن برای همه طرف ها الزام آور باشد.
در این رابطه امیرعلی ابوالفتح، کارشناس مسایل آمریکا نیز به ایسنا اظهار داشت: شخصا از اخبار مرتبط به این که چرا رابرت مالی مورد تحقیق و بررسی قرار گرفته است و پشت پرده آن اطلاعی ندارم و اطلاعات ما هم مبتنی بر گمانه زنی های رسانه ای است. این که رابرت مالی به مرخصی الزامی رفته است مورد تایید است اما چرایی این مساله محل بحث است و کنگره آمریکا درحال تحقیق در این رابطه است. گفته می شود دسترسی های امنیتی وی به حاطر اشتباهی که انجام داده و احتمالاً آن اشتباه، درز اطلاعات بوده، قطع شده است.
وی درباره ی اتهاماتی که به رابرت مالی وارد شده خصوصاً که بخش قابل توجهی از این اتهامات در رابطه با وظایف وی در عرصه ایران است، اظهار داشت: فرضیاتی است در خصوص این که رابرت به شکل درستی از اسناد امنیتی که در اختیار داشته استفاده نکرده و ممکنست مورد جاسوسی قرار گرفته باشد. یا می تواند خارج از دستورالعمل های مرسوم عمل کرده باشد بطورمثال تلاش نموده با فردی یا کسانی دیدار کند یا بالعکس دستورالعمل هایی را اجرا نکرده است. البته این فرض هم وجود دارد که باتوجه به اختلاف های داخلی در وزارت خارجه آمریکا بر سر موضوع مذاکرات هسته ای و برجام، رابرت مالی قربانی اعمال فشارها شده باشد.
این کارشناس مسایل آمریکا اشاره کرد: شاید در فضای رسانه ای تغییر افراد مهم و مورد توجه باشد، اما در سیاست های کلی این تغییرات موثر نیست. رابرت مالی نخستین نفر نیست که در دستگاه سیاست خارجی آمریکا تغییر می کند، ما تغییراتی بزرگ تر که بر روند موضوع هسته ای و برجام تاثیر داشته را شاهد بودیم. به نظر نمی آید تغییرات در این سطح سبب تغییر سیاست های کلان دولت آمریکا در ارتباط با ایران شود.
ابوالفتح اظهار داشت: البته ایران حتما تغییرات و تحولات را رصد و بررسی می کند و کسانی که در حوزه سیاست خارجی به ویژه درباره ی برجام و مذاکرات احیای برجام فعال می باشند تحت تاثیر این جابه جایی ها قرار نمی گیرند.
وی اصرار کرد که جا به جایی رابرت مالی فارغ از این که به چه دلیل این کار انجام شده مهم نیست اما اگر سیاست ها از طرف آمریکا تغییر کند موضوع جای کار و بررسی دارد. در عین حال این که رابرت مالی باشد یا آبرام پالی خیلی فرقی نمی کند، پالی هم که البته هنوز سمت رسمی او به عنوان جانشین رابرت مالی تایید نشده باید مجری سیاست های کلان دولت جو بایدن باشد.
به گزارش خبرگزاری نفت و گاز به نقل از ایسنا، هنوز دنیا متاثر از جنگ روسیه و اوکراین و جبهه بندی غرب و آمریکا در مقابل روسیه است. باتوجه به مواضع کشورهای اروپایی و آمریکا در قبال روسیه و ایران در یک سال و نیم گذشته بعید است طرف ها برای بازگشت به میز مذاکرات تمایل و انگیزه جدی داشته باشند. این در شرایطی است که برجام به یکی از مراحل حساس اجرای خود یعنی لغو کامل تحریم های بین المللی تسلیحاتی در اکتبر ۲۰۲۳ نزدیک می شود. تغییر یک عضو تیم مذاکراتی آمریکا در رابطه با مسایل ایران و برجام در مقابل تحولاتی که پس از می ۲۰۱۸ برای توافق هسته ای روی داده است بسیار مساله کوچکی است بعلاوه که بنظر می رسد این تغییر بیش از آن که به ماهیت و چگونگی مذاکرات رابرت مالی با ایران ارتباط داشته باشد مساله ای در قالب مسایل داخلی آمریکاست و بعید است تحولات بعد از این تاثیری شگرف در سرنوشت برجام و احیای آن داشته باشد.
منبع:

1402/04/27
11:38:51
5.0 / 5
278
تگهای خبر: برق , تحریم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۲

خبرگزاری نفت و گاز OilNA
oilna.ir - حقوق مادی و معنوی سایت خبرگزاری نفت و گاز محفوظ است

خبرگزاری نفت و گاز

اخبار روز حوزه نفت و گاز